"Çiygöz davası Kırım Tatarlarına yönelik nefretin bir örneği"

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rus işgali altındaki Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında 8 yıl hapis hükmünün verilmesiyle ilgili bir açıklama yayımladı.
Bu haber 2017-09-12 08:19:09 eklenmiş ve 64 kez görüntülenmiştir.

KİEV (QHA) -

İşgalci Rus mahkemesinin Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında verdiği kararın siyasi güdümlü olduğunu ifade eden, yasa dışı ve sahte kanıtlara dayandığını belirten, Ahtem Çiygöz’e karşı yürütülen sözde yargı sürecinin Kırım’ın yerli halkına karşı beslenen nefretin bir örneği ve korkutma yöntemi olduğunu bildiren yeni bir açıklama yapıldı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rus işgali altındaki Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında 8 yıl hapis hükmünün verilmesiyle ilgili bir açıklama yayımladı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Kırım Tatar Kaynak Merkezi’nin Kırım’ın işgalci mahkemesinin Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında verdiği kararla ilgili beyannamesi:

 

11 Eylül tarihinde işgal edilen Kırım’da sözde Yüksek Mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında verdiği kararı açıkladı.

İşgalci mahkeme Ahtem Çiygöz’ü, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde 26 Şubat 2014 tarihinde düzenlenen Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek mitingine katıldığından dolayı toplu kargaşalar organize etmekten suçlu buldu ve ona 8 yıl hapis verdi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, işgalci mahkemenin aldığı kararın siyasi güdümlü ve yasa dışı olup sahte kanıtlara dayandığını ifade ediyor.

Ahtem Çiygöz’e karşı yürütülen sözde yargı süreci, Kırım’ın yerli halkına karşı beslenen nefretin bir örneği ve onu korkutma yöntemi.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi’nin verilerine göre Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada 10 kişi öldürüldü -bunlardan 8’i Kırım Tatarıydı-, 15 kişi kaçırıldı -bunlardan 11'i yerli Kırım Tatar halkının temsilcileriydi-, evlerde, kültür ve idari kurumlarda 900’den fazla arama yapıldı, binden fazla Kırım Tatarı sorgulamaya maruz bırakıldı, yine 600’den fazla Kırım Tatarı yasa dışı olarak gözaltına alındı, Kırım’da yasa dışı olarak hapiste tutulan 44 siyasi tutukludan 20’si Kırım Tatarı.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, mahkeme kararının iptal edilmesini ve Ahtem Çiygöz’ün derhal serbest bırakılmasını talep ediyor.

Kırım Tatar Kaynak Merkezi, uluslararası topluma ve uluslararası hak savunucu örgütlere siyasi kovuşturmaları sonlandırmak, ayrıca daha önce alınan mahkeme kararlarını iptal ettirmek amacıyla Rusya Federasyonu’na ve Kırım’ın işgalci yönetimine uygulanan baskıyı arttırmaları çağrısında bulunuyor.

11 Eylül 2017

Kırım Tatar Kaynak Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Eskender Bariyev


Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, bugün 11 Eylül tarihinde, sözde savcılığın suçlamalarını destekleyerek Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında 8 yıl hapis kararını çıkardı.

150 duruşma yapıldıktan sonra 1 Ağustos tarihinde işgalcilerin kontrolündeki sözde hakimler Çiygöz davası çerçevesinde soruşturmayı tamamladı. 9 Ağustos tarihinde yapılan duruşmada son sözünü söyleyen Ahtem Çiygöz, hakkında verilecek kararı tüm Kırım Tatar halkı için kabul edeceğini ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “kargaşa” organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.

Kırım’ın sözde Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bulunurken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı. Daha sonra Mustafa Degermenci ve Ali Asanov’un cezası ev hapsine değiştirilmişti.

 

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük bir miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.


Kaynak : http://qha.com.ua/tr/toplum/quot-ciygoz-davasi-kirim-tatarlarina-yonelik-nefretin-bir-ornegi-quot/159171/
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer AKRABA TOPLULUKLAR haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 553
Bugün Tekil 332
Toplam Tekil 256385
IP 54.91.16.95
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat