Kazakistan’da ‘Dijital Dönem’ için start verildi

Kazakistan başkenti Astana’da, geliştirilmeye başlayan “Dijital Kazakistan” devlet programı çerçevesinde bilgi iletişim teknolojileri (ICT) alanında 30 start up projesinin sunulduğu ulusal toplantı başladı.
Bu haber 2017-09-14 08:11:28 eklenmiş ve 83 kez görüntülenmiştir.

Kazakistan başkenti Astana’da, geliştirilmeye başlayan “Dijital Kazakistan” devlet programı çerçevesinde bilgi iletişim teknolojileri (ICT) alanında 30 start up projesinin sunulduğu ulusal toplantı başladı.

 

 

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in başkanlığında yapılan toplantıya Başbakan Bakıtjan Sagintayev, Astana Valisi Aset İsekeşov, Yüksek Mahkeme Başkanı Kayrat Mami, Başsavcı Jakıp Asanov ve kabine üyeleri katıldı. Hilton otelinde yapılan oplantıda ayrıca, bilgi iletişim teknolojileri alanındaki uluslararası uzmanlarla beraber yurt dışından gelen 10 ICT şirketi temsilcileri de yer aldı.

Bilgi ve İletişim Bakanlığı ve “Zerde” Ulusal ICT şirketinin organize ettiği toplantıda küresel rekabeti sağlamak için başlatılan dijitalleşme programı ile ilgili meseleler ele alındı.

-Hayat boyu öğrenme önemli’

Start up’lar hayata geçirmeyi planlayanlar ile genç girişimcilerin ICT alanına olan ilgisini artırmak amacıyla düzenlenen bu ulusal toplantıda Cumhurbaşkanı Nazarbayev açılış konuşması yaptı. Modernleşmenin üçüncü aşamasını yaşatacak nesle seslenen Nazarbayev, vatandaşın becerilerinin geliştirilmesinin önemine değinerek, yeni teknolojinin, özellikle akıllı telefonların nasıl düzgün bir şekilde kullanılması gerektiğinin öğrenilmesi ve öğretilmesinin çağımızda olmazsa olmaz olduğunu da vurguladı.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistanlıların becerikli olduğunu ifade ederek, modern teknolojilerin verimli kullanılması açısından vatandaşların hayat boyu öğrenme ilkeleri temelinde kendilerini geliştirmesi gerektiğini belirtti.

‘IT sahasında uzmanlaşan Kazakistanlılar ülkeye davet edilmeli’

Bununla beraber, Kazak liderin konuşmasında yetkinlik merkezlerinin potansiyelinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi gerektiği de belirtildi. Nazarbayev, Almatı’daki “Alatau” bilgi teknolojisi (IT) parkı ile Astana’daki Nazarbayev Üniversitesi bazında yetkinlik merkezlerinin geliştirilmesi gerektiğini kaydederek, bu merkezlerin yeni teknolojilerin uygulanmasını, özellikle ekonominin dijital endüstrisinde modernleşmeyi teşvik etmesi gerektiğini açıkladı.

Genç yetenekli insanlar için, yaratıcı fikirleri ile gelebilmesi için ve fikirlerini hayata geçirerek hazır projeler geliştirmesi için tüm koşulların oluşturulacağını söyleyen Nazarbayev, bu amaçta EXPO pavilyonlarının birinde IT start up teknoparkı oluşturulduğunu duyurdu.

Nazarbayev ayrıca, Kazakistan’da bu alanlarda çok yetenekli insanların olduğuna dikkat çekerek, yukarıda ismi zikredilen IT parklarının ülkenin ve dünyanın en iyi uzmanlarının ilgisini çekecek çapta olması gerektiğini söyledi ve özellikle, yurt dışında uzmanlaşan Kazakistan vatandaşlarının davet edilmesine büyük önem verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

-Uzmanlara AIFC’ye destek çağrısı

Diğer yandan, ileri teknolojilere en duyarlı alanın finans sektörü olduğuna dikkat çekildi. Nazarbayev, finansal sektörde hali hazırda dijital çözümlerin uygulandığını belirterek, EXPO 2017 fuar alanı bazında kurulan Astana Uluslararası Finans Merkezi’ne (AIFC) yeni finansal teknolojileri ve araçları teşvik etme görevinin verildiğini söyledi ve uluslararası uzmanlara AIFC’ye destek verilmesi yönünde çağrıda bulundu.

IT alanının önündeki engeller kaldırılmalı

Kazakistan Cumhırbaşkanı ayrıca, IT alanındaki oyuncuların önündek engelleri kaldırma ve faaliyet şeklinin düzenlenmesini gerekirse zayıflatma adımları atılması gerektiğini belirtti.

IT alanında işin yolunda gitmesi için devletin yardım etmeye hazır olduğunu söyleyen Nazarbayev, Kazakistan mevzuatının girişimcilik inisiyatiflerini teşvik etmekle beraber araştırma, geliştirme ve yeni teknolojilerin uygulama sürecini teşvik etmesi gerektiğini kaydederek, gerektiğinde ülke mevzuatında gerekli değişiklikler yapılması talimatını verdi.

Aynı zamanda Kazak Lider Nazarbayev, bilgi sistemlerinin uygun bir şekilde korunmasını sağlamak için siber güvenlik konusundaki meselelerin ele alındığını ifade ederek, “Bununla çok sıkı bir şekilde uğraşıyoruz” dedi.

Ocak 2017’de Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in Dijital Kazakistan” programının geliştirilmesi için hükümete talimat vermesiyle Kazakistan’da modernleşmenin üçüncü aşamasına geçme konusunda çalışmalara start verilmişti. Program kapsamında, ülkenin küresel rekabetini sağlayacak ekonomik kalkınmanın yeni modelini oluşturmak amacıyla ekonomi, sağlık, eğitim alanmarı başta olmak üzere online ticaret, mobil bankacılık gibi başlıca dijital hizmetler geliştirilmeye başladı. Bugün dijitalleşme ile ilgili düzenlenen ulusal toplantı öncesinde sergi açılarak, ülkede ICT alanında geliştirilen toplam 30 tane start up projesi cumhurbaşkanı nazarına sunuldu.

 

Kaynak : http://www.kazakistan.kz/kazakistanda-dijital-donem-icin-start-verildi/


ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 553
Bugün Tekil 332
Toplam Tekil 256385
IP 54.91.16.95
Turanda Bugün Ne Oldu?
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyas? Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2
avcılar evden eve nakliyat eşya depolama evden eve nakliyat firmaları şişli evden eve nakliyat beylikdüzü evden eve nakliyat ataşehir evden eve nakliyat ümraniye evden eve nakliyat