Türkmenistan 2020 yılına hazırlanıyor: Tarafsızlığın 25.yılı kutlanacak

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov 2019 yılının en son Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Konseyi ortak toplantısını gerçekleştirildi. Toplantıya, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri de davet edildi.

Türkmenistan 2020 yılına hazırlanıyor: Tarafsızlığın 25.yılı kutlanacak
Bu içerik 414 kez okundu.
Advert

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov 2019 yılının en son Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Konseyi ortak toplantısını gerçekleştirildi. Toplantıya, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri de davet edildi.

2020 YILININ SLOGANI: TÜRKMENİSTAN – TARAFSIZLIĞIN YURDU

Toplantıda ilk önce Meclis Başkanı Gülşat Mammedova konuşma yaptı. Meclis Başkanı, 2019 yılının Türkmenistan – Başarılar ülkesi (“Türkmenistan – rowaçlygyň Watany”) sloganıyla her alanda büyük başarılara imza atıldığını kaydetti.

Türkmenistan’da her seneyi modern çağın önemli olaylarına adamak iyi bir gelenek haline gelmiştir. Bu bağlamda, Meclis Başkanı 2 kez Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve ilgili Kararlarında yer alan Türkmenistan’ın Tarafsızlık statüsünün büyük önemine dikkat çekti.

Meclis Başkanı, 2020 yılında Tarafsızlık statüsünün kabulünün 25.yıldönümünün kutlanacağını belirterek, 2020 yılının sloganı konusunda tekliflerin değerlendirildiğini belirtti. Bu konuda tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda 2020 yılının Türkmenistan-Tarafsızlığın Yurdu olarak önerildiğini ve bununla ilgili logosunun hazırlandığını ifade ederek, Türkmen Lideri’ne sundu.

Türkmen Lider bu teklifi onaylayarak, 2020 yılının sloganının Türkmenistan-Tarafsızlığın Yurdu olarak ilan edilmesini istedi.

5 MİLYARLIK PROJELERE İMZA ATILDI

Daha sonra Türkmen Lider, 2019 yılını değerlendirdi. Uluslararası Para Fonu'na göre, küresel mali krizle bağlantılı olarak dünya ekonomisinin yavaşladığını ve en düşük seviyeye ulaştığını kaydeden Devlet Başkanı, devam eden değişiklikler çerçevesinde, kabul edilmiş programların zamanında uygulanması ve halkın sosyal yaşam standardının korunması için gerekli tüm önlemleri derhal alındığını belirtti.

Bu sene itibariyle 41 Bakanlar Kurulu toplantısının, 15 Devlet Güvenlik Konseyi toplantısının ve çeşitli konularda devlet düzeyinde 56 çalışma toplantılarının gerçekleştirildiğini kaydeden Türkmen Lider, Türkmenistan Hükümet heyetinin 7 yurtdışı ziyaretinin gerçekleştirdiğini, bu sene içerisinde 28 devlet ve hükümet başkanlarının Türkmenistan’a geldiğini kaydetti.

2020 yılı Devlet Bütçesinin kabul edilmesinin önemine değinen Devlet Başkanı, maaşlara yüzde 10 oranında zam yapılmasının öngörüldüğünü, 1 milyon 700 bin tondan fazla buğday hasadının toplanması ile gıda güvenliğinin sağlandığını belirtti.

Türkmen Lider, ülke genelinde 35 milyar dolar değerinde 2 bin adet üretim ve sosyal amaçlı tesislerin inşasının devam ettiğini kaydetti. Bugünkü günde 5 milyar dolar değerinde 66 dev projenin hizmete açıldığını söyleyen Devlet Başkanı, bu projeler arasında Ahal vilayetinde inşa edilen doğalgazdan benzin üreten tesisin önemli olduğuna dikkat çekti. Türkmen Lider, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattının inşasının başarıyla devam ettiğinin önemine değindi.

Devlet Başkanı, 2019 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu başkanlığının, Birleşmiş Milletler Orta Asya Ekonomileri Özel Programına (SPECA) aktif katılımın yanı sıra 11 uzmanlaşmış BM kuruluşuna üye olunmasının ulusal diplomasinin başarısının kanıtı olduğunu belirtti.

Türkmen Lider, 2019 yılı tüm ülkeler için politika ve ekonomi alanında çeşitli zor olaylarla baş başa kaldığını belirterek, Türkmenistan'da her şeyden önce GSYİH'nın yüzde 6,3 düzeyinde büyüme oranında kalmasının beklendiğini kaydetti.

TÜRKMENİSTAN PARLAMENTOSU ÇİFT MECLİSLİ OLACAK

Devlet Başkanı, 2020 yılının önemli olaylarına değindi. Gelecek sene 2 önemli olayın gerçekleşeceğini, Türkmenistan Anayasası’na bazı değişikliklerin yapılacağını ve çift meclisli bir parlamento kurulacağını belirtti.

Bunun yanı sıra gelecek sene Türkmenistan’ın Tarafsızlık statüsünün 25.yıldönümünün kutlanacağını, bununla ilgili büyük törenlerin ve bir dizi açılışların yapılacağını söyledi.

Devlet Başkanı toplantıda Yeni Yıl kutlamaları çerçevesinde ülke genelinde nöbetçilik sisteminin organize edilmesi konusunda ilgili yetkililere talimat verdi.

TÜRKMENİSTAN TÜRKMENİSTAN HABERLERİ Gurbanguli Berdimuhamedov TARAFSIZLIK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti