KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK RÜSTEM VAİTOV SERBEST BIRAKILDI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yargılanan

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK RÜSTEM VAİTOV SERBEST BIRAKILDI
Bu içerik 140 kez okundu.
Advert

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yargılanan ve 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatarları Rüstem Vaitov ve Nuri Primov, 22 Ocak 2020 tarihinde serbest bırakıldı.  

Kırım Dayanışmasının aktardığına göre, 22 Ocak 2020 tarihinde Rusya’nın Kurgan Bölgesinde alıkonulan Rüstem Vaitov serbest kaldı. Vaitov’u hapishanenin dışında, avukatı Edem Semedlyayev ve Ukrayna diplomatları karşıladı.

Rusya’daki Mari El Cumhuriyetinin 5 Numaralı Cezaevinde tutuklu olan Nuri Primov’un ise hapishaneden çıkacağı tarihle ilgili bilgi verilmedi.

Bilindiği üzere, 18 Kasım tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından baskı kurmak amacıyla başlatılan sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanarak 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Nuri Primov hakkında serbest bırakıldıktan sonra 8 yıl idari denetim kararı alınmıştı. 

AKYAR DÖRTLÜSÜ

Rusya’da sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” kapsamında hapse mahkum edilen Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev 2015 yılının Ocak ayında gözaltına alındı ve Rusya Ceza Kanunu’nun 205. fıkrasının 5. maddesini (Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir teşkilatın faaliyetlerini düzenlemek ve bu örgütün faaliyetlerinde yer almak) ihlal etmekle suçlandı. Ruslan Zeytullayev “uluslararası terör örgütü” organizatörü olmakla suçlanırken, diğer Müslüman sanıklar, bu örgütün üyeleri olmakla itham edildi.

Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesinin 7 Eylül 2016 tarihinde, Rusya tarafından işgal edilen Akyar’da (Sivastopol) sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında gözaltına alınmasının ardından 2 yıldır tutuklu bulunan ve Rusya’da yargılanan Ruslan Zeytullayev, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev olmak üzere 4 Kırımlı Müslüman hakkında hüküm verdiği bildirilmişti.

Rus mahkemesi tarafından, “Hizb-ut Tahrir hücresi” kurmakla suçlanan Akyarlı Ruslan Zeytullayev’e 7 yıl hapis cezası, Rüstem Vaitov, Nuri Primov ve Ferrat Sayfullayev’e ise beşer yıl hapis cezası verildi.

ZEYTULLAYEV HAKKINDA HÜKÜM TEMYİZ EDİLDİ

Ardından Rus işgali altında bulunan Kırım’daki sözde savcı, hakkında 7 yıl hapis cezası kararı çıkarılan Ruslan Zeytullayev ile ilgili mahkeme kararını temyiz etti. Rusya Yüksek Mahkemesi, 27 Aralık tarihinde Zeytullayev hakkında çıkarılan 7 yıl hapis cezasını iptal ederek davayı, yeniden bakılması için Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrinde bulunan Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesine geri gönderdi.

RUS MAHKEMELERİNDEN DAHA SERT HÜKÜM

Davayı tekrar inceleyen Rusya’nın Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Askeri Mahkemesi, Nisan ayında Kırım Tatarı Ruslan Zeytullayev hakkında 12 yıl hapis cezası kararını çıkardı.

27 Temmuz 2017 tarihinde ise Rusya Federasyonu Yüksek Mahkemesi, siyasi tutuklu Kırım Tatarı Ruslan Zeytullayev hakkında 15 yıl hapis cezası ve bunun sonrasında bir yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı çıkardı.

KAYNAK  :https://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-siyasi-tutsak-rustem-vaitov-serbest-birakildi/148335/

RÜSTEM VAİTOV KIRIM KIRIM İŞGALİ Hizb-ut Tahrir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kırgızistan, kamu kurumlarında yılbaşı etkinliklerini yasakladı
Kırgızistan, kamu kurumlarında yılbaşı etkinliklerini yasakladı
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, KİÜ Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, KİÜ Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.