YUNANİSTAN'DA TÜRK MİLLETVEKİLİ, AZINLIK OKULLARINDA HRİSTİYAN BAYRAMI UYGULAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Batı Trakya Türklerinin Milletvekili İlhan Ahmet, Yunanistan parlamentosunda söz alarak, “Her yıl 30 Ocak’ta kutlanan Hristiyan inancına ait 3 Azizler olarak bilinen dini bir bayramın, Azınlık okullarında da kutlanmasının kabul edilemez” olduğunu söyledi.

YUNANİSTAN'DA TÜRK MİLLETVEKİLİ, AZINLIK OKULLARINDA HRİSTİYAN BAYRAMI UYGULAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
Bu içerik 149 kez okundu.
Advert

Batı Trakya Türklerinin Milletvekili İlhan Ahmet, Yunanistan parlamentosunda söz alarak, “Her yıl 30 Ocak’ta kutlanan Hristiyan inancına ait 3 Azizler olarak bilinen dini bir bayramın, Azınlık okullarında da kutlanmasının kabul edilemez” olduğunu söyledi.

İlhan Ahmet, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanı Niki Kerameos’un meclise sunduğu, “Eğitim ile İlgili Düzenlemeler” başlıklı kanun tasarısı görüşmelerinde 21 Ocak 2020 Salı akşamı söz alarak Batı Trakya Türk azınlığını ilgilendiren önemli hususlara dikkat çektiğini belirtti.

İlhan Ahmet, “Dile getirdiğim diğer bir konu ise, her yıl 30 Ocak’ta kutlanan Hristiyan inancına ait 3 Azizler olarak bilinen dini bir bayramın, Azınlık okullarında da kutlanmasının kabul edilemez olduğuna dikkati çektim. Konuyla ilgili alınacak bir kararla, Azınlık okullarının istisna tutulması gerektiğini belirttim.” ifadelerini kullandı.

“BU HAKSIZ DAYATMA, ASİMİLE ETME ÇABASIDIR”

Batı Trakya Türk azınlığının huzurunu kaçıran uygulamarıyla sıkça gündeme gelen Azınlık Okullarının İşleyişinden Sorumlu İdari Birim, daha önce velilerin ve okul encümenlerinin tepki ve uyarılarına rağmen, “Üç Azizler Günü” isimli Hıristiyan bayramının Müslüman Türk Azınlık Okullarına da kutlanmasını içeren programı göndererek skandallara imza atmıştı.

Batı Trakya Türk Azınlığı Encümenler Birliği Başkanı Avukat Ercan Ahmet de şu açıklamada bulundu:

“3065/1954 sayılı kararnamenin 8. maddenin 2. paragrafında, Üç Azizler Günü’nün Azınlık Okulları’ndaki Hristiyan Öğretmenler tarafından kutlanıp okula gelmeyecekleri yazılı iken, Müslüman çocuklarına yapılan bu haksız dayatma asimile etme çabasından başka bir şey değildir.”

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/yunanistan-da-turk-milletvekili-azinlik-okullarinda-hristiyan-bayrami-uygulamasina-tepki-gosterdi/148702/

BATI TRAKYA İlhan Ahmet Milletvekili İlhan Ahmet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kırgızistan, kamu kurumlarında yılbaşı etkinliklerini yasakladı
Kırgızistan, kamu kurumlarında yılbaşı etkinliklerini yasakladı
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, KİÜ Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, KİÜ Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.