BİŞKEK, 27 Ocak 2020 /Kabar/. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde dünyaya yayılmaya başlayan yeni tip koronavirüs sebebiyle acil toplantı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Ceenbekov, 2019- nCoV olarak adlandırılan koronavirüs salgınını ele almak amacıyla Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov'u, Başbakan Muhammedklaıy Abılgaziyev'i, Cumhurbaşkanlığı İdaresi başkanlarını, bazı kabine üyelerini ile ilgili bürokratları a çil topladı.

Toplantıda, yeni tip koronavirüsün ülkeye girişini önlemek için alınan önlemler görüşüldü.

Öte yandan, Sağlık Bakanı Kosmosbek Çolponbayev, Devlet Sınır Hizmetleri Başkanı Ularbek Şarşeyev, Dışişleri Bakan Yardımcısı Nurlan Niyazaliyev ve Başbakanlık Devlet Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Güvenliği Müfettişi Kalısbek Cumakanov katılımcılara bilgiler sundu.

Ülkedeki epidemiyolojik durumun 24 saat izlenmesi gereğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Ceenbekov, gerekli tüm önleyici tedbirlerin güçlendirilmesi çağrısında bulundu. Devlet Başkanı ayrıca, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için ülke halkını mevcut durum hakkında sürekli bilgilendirmenin önemini vurguladı.

Kırgızistan hükümetine virüsün Kırgızistan'a girmesini önlemek ve ülkenin sınır kontrol noktalarındaki çalışmaları güçlendirmek için özel bir eylem planı geliştirme talimatı verildi.

Resmi bilgilere göre, günümüzde bin 414'ü Vuhan'da olmak üzere 4 bin 614 Kırgız öğrenci Çin'de bulunuyor. Kırgız Cumhuriyeti'nin Pekin Büyükelçiliği onlarla sürekli temas halindedir.

Kırgızistan, geçen hafta Çin'den et ithalatına geçici olarak kısıtlama getirirken, ülkenin Çin ile olan sınırlarında durum özellikle kontrol ediliyor.

Ayrıca, Kırgızistan'ın Bişkek ve Oş havaalanlarında termal kameralar kuruldu.