BİŞKEK, 3 Şubat 2020 /Kabar/.1 Şubat Dünya Başörtüsü Günü kapsamında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te büyük bir etkinlik düzenlendi.

Etkinlik, Kadın Gelişim Merkezi Hissa Bint Zayd Al Talib Başkanı Aynagül Ömürzakva’nın ev sahipliğinde Kamu Fonu "Nahlya Khayriya" ile ortaklar tarafından düzenlendi.

2 Şubat 2020 tarihinde Spor Sarayı’nda ahlaki destek sağlamak, toplumun üyesi olduklarını göstermek, bir zamanlar toplumun gelişimine belirli bir katkıda bulunan ve unutulmadıklarını göstermek amacıyla yapılan etkinlikte hükümet temsilcileri ve ülkedeki ünlü kadın sporcular motivasyonel konuşmalar yaptı.

Etkinlik çerçevesinde ülkenin kalkınmasına katkıda bulunan kadınlar ödüllendirilirken, katılımcılar için etkinlikte kitap ve giyim fuarı organize edildi.

Hissa Bint Zayd Al Talib Kadın Gelişim Merkezi’nde 2 Şubat'ta Müslüman ülkelerde, Rusya'nın Müslüman cumhuriyetlerinde, farklı ülkelerin Müslüman örgütlerinde ve dünyanın farklı bölgelerinde Müslüman ailelerde Dünya Başörtüsü Günü kutlandığı vurgulandı.

Hissa Bint Zayd Al Talib Kadın Gelişim Merkezi ve Nahlya Khayriya Kamu Fonu 2018'den beri bu güne adanmış etkinlikler düzenliyor.

1 Şubat 2020'de, cumhuriyet düzeyinde büyük çaplı bir kutlama etkinliğinden önce, Kadın Gelişim Merkezi'ndeki kadınlar, yaşlılar ve engelliler için genel tip Bishkek kent sosyal kurumunu ziyaret ettiler. Bugün 40 ila 104 yaş arası 90 kadın ve büyükanne var, onlara eşarplar verildi ve Hissa Bint Zayd Al Talib Kadın Gelişim Merkezi öğrencileri tarafından bir gala konseri düzenlendi.

Her yıl, kadınlar arasında başörtüsünü ve Kırgız ulusal kadın başörtüsü eleçek’i tanıtmak isteyenlerin sayısı artıyor.