Erdoğan, Ukrayna’da Rusya’nın Kırım’ı ilhakını gündeme getirdi: Tanımıyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya’nın Kırım’ı 2014’de ilhak etmesini tanımadıklarını bir kez daha vurguladı.

Erdoğan, Ukrayna’da Rusya’nın Kırım’ı ilhakını gündeme getirdi: Tanımıyoruz
Bu içerik 129 kez okundu.
Advert

DW Türkçe’nin haberine göre Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile birlikte başkent Kyiv’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin, Rusya tarafından Kırım’ın ilhak edilmesini tanımadığını belirterek şöyle dedi: “Türkiye olarak Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımadığımızın altını bir kez daha çizmek istiyorum. Ukrayna’nın egemenliğine ve Kırım dahil toprak bütünlüğüne desteğimizin aynı şekilde süreceğini teyit etmek istiyorum.”

Kırım Tatarlarının durumunu yakından takip ettiklerini belirten cumhurbaşkanı, “Bu ülkenin asli unsurları olan Kırım Tatar Türkleri’ne Ukrayna makamları ile birlikte destek olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Ukrayna’nın Zelenskiy liderliğinde yürüttüğü reform sürecini takdirle izlediklerini belirten Erdoğan şöyle konuştu: “Değerli dostum, modern ve güçlü Ukrayna vizyonunuzu paylaşıyor ve destekliyoruz. Ülkenin doğusundaki durumun Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde barışçı ve diplomatik yöntemlerle en kısa sürede çözülmesini umuyoruz.”

Erdoğan, bölgedeki insani krizin sona erdirilmesine yönelik çabaları desteklediklerini dile getirerek bölgenin barış ve istikrarıyla Ukrayna halkının esenliği için kendilerinin de ellerinden gelen katkıyı vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, Zelenskiy ile ikili görüşmede siyaset, ekonomi, ticaret, turizm, kültür ve askeri alanda yaptıkları görüşmenin çok verimli olduğuna inandığını vurguladı.

“Toplam nüfusları 120 milyonu aşan iki stratejik ortak olarak serbest ticaret anlaşmasının müzakerelerini bu yıl içerisinde tamamlama noktasında kararımızı verdik” diyen Erdoğan, iki ülke ticaret bakanları tarafından imzalanan mutabakat muhtırası ile bu yöndeki iradeyi bir kez daha teyit ettiklerini söyledi.

Erdoğan ile Zelenskiy arasında düzenlenen imza töreninde, ‘Türkiye ile Ukrayna Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 8’inci Toplantısı Sonuçlarına İlişkin Ortak Bildiri’ye imza atıldı.

Ayrıca şu anlaşmalar imzalandı: Serbest Ticaret Anlaşması Müzakerelerine İlişkin Mutabakat Zaptı, Askeri Mali İşbirliği Anlaşması, Nakdi Yardım Uygulama Protokolü ve Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimi Anlaşması imzalandı.

Toplantı sonrası ayrıca, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Ukrayna Acil Durum Hizmetleri Servisi arasında mutabakat zaptı ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Ukrayna Devlet Arşiv Servisi arasında işbirliği protokolüne de imza atıldı.

KAYNAK : DİKEN.COM.TR

KIRIM KIRIM HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dağlık Karabağ'da 1 Azerbaycan askeri şehit oldu
Dağlık Karabağ'da 1 Azerbaycan askeri şehit oldu
Kıbrıs'ta şiddetli deprem
Kıbrıs'ta şiddetli deprem