Japonya dolara savaş açtı! Kur nasıl etkilenir?

Japonya Merkez Bankası’ndan flaş bir açıklama geldi. Merkez Bankası Japonya’nın tamamen kripto para birimine geçmeyi değerlendirdiğini belirtti. Bu durum en çok dolar kurunu etkileyeceğe benziyor.

Japonya dolara savaş açtı! Kur nasıl etkilenir?
Bu içerik 132 kez okundu.
Advert

Japonya, doların tüm dünyada sürdürdüğü hegomanyasını sona erdireceğine inanılan kripto paraya geçmeyi hedefliyor. Japonya’nın bu hamlesi gerçekleştiği taktirde dolar dünya piyasalarndan bir darbe daha yemiş olacak.

Piyasalarda kripto para fırtınası yaşanırken, daha önce kâğıt paralarla ilgili en çarpıcı yorum Bitcoin’in Kurucu Direktörü Jon Matonis’ten gelmişti. Jon Matonis 50 yıl içinde dolar gibi para birimlerinin kalmayacağını söylemişti. Neredeyse tüm dünya ülkeleri kripto paralarla ilgili çalışma başlatırken Japonya Merkez Bankası da Dijital Yen'i değerlendirdiğini açıkladı. Japonya’nın bu düşüncesi gerçekleşirse bundan en çok etkilencek para biriminin dolar olacağı hesaplanıyor. Dolar kuru Japonya'daki dolar talebinin azalmasıyla hızla geri çekilebilir.

JAPONYA DOLARA SAVAŞ BAŞLATIYOR

Japon Merkez Bankası (JMB) son birkaç yıldır dijital paraya geçme olasılığını değerlendiriyor. Bunun için 'merkez banka kriptoparası' (MBK) üzerinde çalışmalar yapıldı.

22 Ocak'ta JMB beş ayrı merkez bankası ve Uluslararası İskan Bankası (BIS) ile potansiyel bir MBK için işbirliğine gidileceği açıklamasını yaptı. Bu açıklama ile birlikte dünya piyasalarında 'Dijital Yen' beklentisi yükseldi. Eğer bu gerçekleşirse Japonya kendi merkez bankası ile tamamen dijital paraya geçen ilk ülke olabilir.

JMB Başkanı Yadımcısı Masayoshi Amamiya'nın yaptığı son açıklamalar da Japonya'nın kısa vadede değilse de orta-uzun vadede bu hedefe doğru ilerlediğini gösteriyor. "Olasılığı detaylı olarak değerlendiriyoruz" diyen Amamiya'nın sözleri sonrası ülkede kriptopara yeniden gündemin üst sırasına taşındı.

Gelen bilgilere göre JMB olası MBK kullanımı için Kanada, İngiltere, İsveç, İsviçre ve Avrupa Birliği Merkez Bankaları ile birlikte çalışacak. 2020 yılı sonunda konuya ilişkin nihai raporu hazırlayacak olan JMB özellikle meselenin yetki alanı kısmında akıllardaki soru işaretlerinin giderilmesini amaçlıyor.

 
KAYNAK : MİLLİ GAZETE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti