Gulca katliamı unutulmadı

5 Şubat 1997'de Doğu Türkistan'da Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlenen gecede Çin polisi tarafından ‘İzinsiz ibadet yapıyorsunuz’ denilerek haksız yere tutuklanan gençlerin serbest bırakılmasını isteyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin Çin güvenlik güçle

Gulca katliamı unutulmadı
Bu içerik 343 kez okundu.
Advert

Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde, 5 Şubat 1997’de Çinliler tarafından 100 Uygur Türkünün katledilişi unutulmuyor... Gulca kentinde Kadir Gecesi münasebetiyle, 5 Şubat 1997’de düzenlenen geceye katıldıkları gerekçesiyle Çin polisi tarafından, ‘İzinsiz ibadet yapıyorsunuz’ denilerek haksız yere tutuklanan gençlerin serbest bırakılmasını isteyen Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin Çin güvenlik güçleri tarafından rastgele ateş edilerek katledilmesi üzerinden 23 yıl geçti. Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “Kardeşlerimizin tesettürüne ibadetine karışan, maske taktıkları için kendilerine gerici diyen Çin’in 1.5 milyar insanı bugün bu maskeleri takmak zorunda kaldı. Cezaevlerinde, kamplarda Doğu Türkistanlı insanlara işkence eden Çin hükümeti 60 milyon vatandaşını evlerine hapsetmiş durumda. Kardeşlerimizi kurşuna dizen Çin Hükümeti, evlerinden kaçan, şehri terk etmek isteyen vatandaşlarını kurşuna diziyor. Bizim vatandaşlarımızı istemeyen Çin’i bugün, koronavirüsü yüzünden hiçbir devlet istemiyor. Bu durum bizim kardeşlerimizin kısasıdır” dedi.

 

KAYNAK : YENİAKİT

DOĞU TÜRKİSTAN DOĞU TÜRKİSTAN HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Artık Yeter
Artık Yeter
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!