Özbekistan sokaklarına grafiti rüzgarı

Özbekistan'da turizmi canlandırmak için bazı sokaklar grafiti ile boyanacak

Özbekistan sokaklarına grafiti rüzgarı
Bu içerik 647 kez okundu.
Advert

Özbekistan'da grafiti resmi olarak kabul edilecek. Ancak, sadece özel olarak belirlenmiş turistik yerlerde. Yerel basında çıkan haberlere göre, görüntüler ulusal stile uymak zorunda kalacak.

"Özbekistan Cumhuriyeti'nde turizm hizmetlerini daha da çeşitlendirmeye yönelik tedbirler hakkında" taslak bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlayan Devlet Turizm Geliştirme Komitesi, turistleri çekmek için grafiti kullanma önerisinde bulundu.

Ülkede turistik yerlerin, ve uygun olan sokakların grafiti ile süslenmesine karar verildi. Karara göre, her bölgede en az bir benzer sokak grafiti ile süslenecek.

Sokaklar üç ay içinde düzenlenmeli ve özgün sanatçılar, müzisyenler, zanaatkârlar ve diğer yaratıcı insanların çalışabileceği özel alanlar belirlenmelifir. Aynı zamanda, turistik sokakların bulunduğu yerlerde konuşmak için herhangi bir izne ihtiyaç duymayacaklar. Ayrıca kültür ve yaratıcılık alanındaki eğitim kurumlarının öğrencilerinin turistik caddelerde çalışma hakkı elde edeceği öngörülmektedir. Bu aktivite eğitimsel uygulama olarak değerlendirilecek ve kıdemlerinde dikkate alınacaktır.

Grafiti için projenin uygulanmasından sorumlu Karakalpakistan Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi, bölge idareleri ve Taşkent, Özbekistan Gençlik Birliği ve Turizm Devlet Komitesi atanacak. Kurumun Ağustos 2020'den önce oluşturulması planlanıyor.

Kaynak: AA

  •  
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türkmenistan'da devlet memurları ve öğrenciler yanlarında meyan şurubu taşımakla yükümlüdür.
Türkmenistan'da devlet memurları ve öğrenciler yanlarında meyan şurubu taşımakla yükümlüdür.
Türk asıllı Nurgül Salimova Dünya Satranç birincisi oldu!
Türk asıllı Nurgül Salimova Dünya Satranç birincisi oldu!