TATARİSTAN'DA ANA DİLDE EĞİTİMİ SAVUNAN OKUL MÜDÜRÜNE SAVCILIK KONTROLÜ!

Tataristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığına bağlı Eğitim Alanında Denetim ve Kontrol Dairesi, Tataristan okullarına ana dil eğitiminin, savcılık tarafından kontrol edildiğine dair ültimatom içeren mektuplar gönderdi.

TATARİSTAN'DA ANA DİLDE EĞİTİMİ SAVUNAN OKUL MÜDÜRÜNE SAVCILIK KONTROLÜ!
Bu içerik 346 kez okundu.
Advert

Tataristan'da ana dilde eğitime savcılık kontrolü!

Tataristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığına bağlı Eğitim Alanında Denetim ve Kontrol Dairesi, Tataristan okullarına ana dil eğitiminin, savcılık tarafından kontrol edildiğine dair ültimatom içeren mektuplar gönderdi. Söz konusu notlarda, okul müdürlerine anadilinde eğitim ve öğretimi neredeyse yarı yarıya azaltacak olan tek bir müfredatı kabul etmesi isteniyor. Son olarak, Tataristan'da ana dilde eğitimi savunan, Kazan'ın Solntse Okulu Müdürü Pavel Şmakov'un savcılık kontrolünden geçeceği öğrenildi.

Yerel lisenin müdürü Pavel Şmakov Radyo Svoboda'ya verdiği röportajda konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Daha önce de Tataristan'da Tatar dilinin eğitimi için mücadele veren Şmakov, Kremlin güdümündeki bakanlığın, kendilerine gelen notları kimseye göstermemeleri ve okuduktan sonra ortadan kaldırmaları yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Şmakov, bakanlık yönetiminin, okullarda Tatarca dersleri verilse de bunların kapatılarak, Rus diline geçilmesine zorladığını ifade etti. Pavel Şmakov, "Okul müfredatı anne ve babalarla birlikte belirleniyor. Bir okulun seçmesi gereken zorunlu bir müfredat yoktur. Şimdi onlar bu mektupla tüm okullar için bir müfredat uyguluyorlar. Ve ayrıca savcılık... Müdürlerin savcılığa gelmeleri gerektiğine dair birkaç rapor vardı, ancak her şey gizlice yapılıyor." ifadelerini kullandı. 

Şmakov'a göre, bu denetimin resmi bir hüviyeti olmadığına dikkat çekerken yine de yasal davalarla karşı karşıya kalacaklarını kaydetti.

"Tüm çocuklar Tatar dilini öğreniyor...90'lı yıllarda Tatar dili dersleri artması, Rusça dersleri miktarının azalması nedeniyle büyük bir sorun yaşanmıştı. Tataristan'da Rusça diğer bölgelere göre daha az öğretiliyordu. Şimdi ise tam tersi oldu. Tataristan'da Tatar dilini öğrenilmemesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. "

TATARİSTAN'DA ANA DİL EĞİTİMİNİ SAVUNAN PAVEL ŞMAKOV'A SAVCILIK KONTROLÜ!

Mart 2018'de Kazan kentinde faaliyet gösteren sulh mahkemesinin, zorunlu Tatarca derslerini iptal etmeyi reddeden okul müdürü Pavel Şmakov'a para cezası verdiği bildirilmişti.

Kazan'ın Solntse Okulunun savcılık kontrolünden geçeceği öğrenildi. Okul müdürü Pavel Şmakov sosyal medya üzerinden paylaştığı belgede, savcının denetim amacının, okuldaki dillerin öğrenilmesinin federal ve bölgesel mevzuata uygunluğunu tespit etmek olduğunu bildirdi. Belgede ayrıca, okul yetkililerinin yerine getirilmesinde, yasa ihlallerini önlemek, tespit etmek ve bastırmak için önlemler alınması gerektiği belirtiliyor. Şmakov bu durumu, "Tatarcayı koruyoruz" diyerek protesto etti. Savcılık kontrolünün, 6 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirildi.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı - QHA

TATARİSTAN HABERLERİ ANADİL EĞTİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türkmenistan'da devlet memurları ve öğrenciler yanlarında meyan şurubu taşımakla yükümlüdür.
Türkmenistan'da devlet memurları ve öğrenciler yanlarında meyan şurubu taşımakla yükümlüdür.
Türk asıllı Nurgül Salimova Dünya Satranç birincisi oldu!
Türk asıllı Nurgül Salimova Dünya Satranç birincisi oldu!