Erdoğan müjdeyi verdi: Hedef 5 milyar dolar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoev ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Özbekistan ile olan ticaret hacminin 5 milyar dolara kadar çıkarılması yönünde ortak karara vardıklarını duyurdu.

Erdoğan müjdeyi verdi: Hedef 5 milyar dolar!
Bu içerik 210 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbek mevkidaşı Mirziyoyev ile Beştepe'de ortak açıklamalarda bulundu.

Eroğan'ın açıklamalarından satır başları,

Özbekistan ile aramızdaki ilişkilerimizi perçinledik. 34 milyonluk genç nüfusu ve doğal kaynaklarıyla Özbekistan bir cazibe merkezi olmayı sürdürüyor.

5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Bu kapsamlı reform sürecinde Özbekistan'a her türlü desteği vermeye hazırız. Bugünkü temaslarımızda ikili ilişkilerimizi gözden geçirdik. Ticaret hacmimiz önceki yıla göre yüzde 27 arrtı. Ticaret hacmimizin 2.2 milyar dolara ulaşması önemlidir. Ama hala katetmemiz gereken bir mesafe var. Sayın Cumhurbaşkanı ile bunu en kısa zamanda 5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.Turizm, tarım ve askeri işbirliklerimizde bunu nasıl geliştirebileceğimizi masaya yatırdık. İş dünyamızı bu konuda teşvit ediyoruz. Geçen yıl 434 şirketimiz Özbekistan'da faaliyete geçmiş ve firma sayısımız 1336'ya ulaşmıştır. Bugün Sayın Mirziyoyev ile ortak sözleşmemizi imzaladık. 

Mirziyoyev'in açıklamalrından satırbaşları;

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çok teşekkür ederim.

Siyasi, iktisadi, ticari ve birçok konuyu ikili olarak değerlendirdik. İşbirliğimizin öncelikli olarak geliştirilmesi gereken bölümlerini görüştük. Müzakereler, BM, İslam Birliği Teşkilatı, birçok yolda ortak olmuştur."

5 milyar dolar ticaret hacmini geliştirmek için potansiyelimiz olduğunu belirttik. Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık toplantısında  bilgi iletişim spor, tarım, turizm ve ticaret anlamlarında büyük programlar hazırlanmıştır."

Türk sermayesi ile ortak projelerin yapılması konusunda değeri 1 milyar dolardan fazla olan projeler hazırlanmakta.

Afganistan'da gerekli atpaı ve projelerin gerçekleştirlmesi konusunda konuştuk.

KAYNAK : HABER7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Dağlık Karabağ'da 1 Azerbaycan askeri şehit oldu
Dağlık Karabağ'da 1 Azerbaycan askeri şehit oldu
Kıbrıs'ta şiddetli deprem
Kıbrıs'ta şiddetli deprem