Yüzde 80'i çöl olan Türkmenistan 10 bin ton kum alacak! Kaynak Yeniçağ: Yüzde 80'i çöl olan Türkmenistan 10 bin ton kum alacak!

Yüz ölçümünün yüzde 80'i çöl olan Türkmenistan, at yarışı pistinde kullanılmak üzere Britanyalı Andrew Bowen LTD şirketinden 1 milyon sterlin (yaklaşık 8 milyon TL) değerinde 10 bin ton kum alacak.

Yüzde 80'i çöl olan Türkmenistan 10 bin ton kum alacak!  Kaynak Yeniçağ: Yüzde 80'i çöl olan Türkmenistan 10 bin ton kum alacak!
Bu içerik 171 kez okundu.
Advert

Lancashire’da bulunan şirket adına Radio Liberty’e konuşan Simon Bowen, Türkmenistan’la yapılan anlaşmaya göre nisana kadar yeni pist için gerekli tüm malzemelerin şirket tarafından sağlanacağını söyledi. Anlaşmada Birleşik Krallık’ın Lancashire şehrinden götürülecek 10 bin ton kum da yer alıyor. 

Bowen, sentetik malzemelerle birlikte kumun da at yarışı pisti oluşturmak için kullanılan araçlardan biri olduğunu söyledi. 

Daha önce BBC’ye de konuşan Bowen, Türkmenistan’daki kumun “yanlış özellik ve şekle” sahip olduğunu öte yandan “Lancashire toprağının” at yarışı pisti için tercih edilebilir olduğunu belirtmişti. 

Britanya’da kum alma haberi, Türkmenistan’da ekonomik zorluklar nedeniyle harcamaların kısılmasına yönelik hamle yapılması gündemdeyken geldi. 

Kaynak Yeniçağ: Yüzde 80'i çöl olan Türkmenistan 10 bin ton kum alacak!

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Türkmenistan'da devlet memurları ve öğrenciler yanlarında meyan şurubu taşımakla yükümlüdür.
Türkmenistan'da devlet memurları ve öğrenciler yanlarında meyan şurubu taşımakla yükümlüdür.
Türk asıllı Nurgül Salimova Dünya Satranç birincisi oldu!
Türk asıllı Nurgül Salimova Dünya Satranç birincisi oldu!