Özbek-Kazak Forumu'nda 500 milyon dolarlık iş birliği

Harezm'de düzenlenen etkinlikte yatırım, ulaşım, taşımacılık, tarım ve diğer alanlarda 52 anlaşmaya imza atıldı

Özbek-Kazak Forumu'nda 500 milyon dolarlık iş birliği
Bu içerik 16145 kez okundu.
Advert

" Özbekistan-Kazakistan Bölgelerarası İşbirliği Forumu'nda taraflar arasında iş birliğini öngören toplamda 500 milyon dolarlık anlaşma imzalandı.

 

Özbekistan'ın Harezm bölgesinde Özbekistan-Kazakistan Bölgelerarası İşbirliği 2. Forumu düzenlendi.

İki ülkeden çok sayıda iş adamı ve yetkilinin katıldığı etkinliğe Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ile Kazakistan Başbakanı Askar Mamin başkanlık etti.

Yatırım, ulaşım, taşımacılık, tarım ve diğer alanlarda iş birliğinin ele alındığı forumun sonunda konuşan Aripov, 2019'da iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4,1 milyar dolara ulaştığını kaydederken, amaçlarının bu rakamı 2020'de 5 milyar dolara, yakın gelecekte ise 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu vurguladı.

Mamin de, Kazakistan'ın Özbekistan ile sınırındaki Ontustık Serbest Ekonomik Bölgesi'nde ortak tekstil entegre fabrikalarının kurulmasını, ayrıca Kazakistan'ın Türkistan; Özbekistan'ın Taşkent, Semerkant, Buhara ve Hive şehirlerini içeren ortak turizm güzergahının oluşturulmasını önerdi.

Özbek-Kazak sınırında Orta Asya ticari-ekonomik iş birliği merkezinin kurulmasına önem verdiklerini ifade eden Mamin ayrca Özbek ürünlerinin Kazakistan toprakları üzerinden geçişi için elverişli tarife politikalarını sürdüreceklerini belirtti.

Mamin, "Kazakistan için Özbekistan, Güney Asya'ya, Özbekistan için Kazakistan ise Avrasya Ekonomik Birliği, Güney-Doğu Asya, Kafkaslar ve Avrupa piyasalarına çıkış demektir." yorumunu yaptı.

Forumun ardından, iki ülke arasında sanayi, altyapı, eczacılık, tarım, bankacılık ve diğer alanlarda iş birliğini öngören toplam tutarı 500 milyon dolarlık 52 anlaşma imzalandı.

İki ülkenin üretim ve yatırım imkanlarının da sergilendiği forumun ardından iki ülke iş adamları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

 
KAYNAK : TRTAVAZ
ÖZBEKİSTAN KAZAKİSTAN İŞ FORUMU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
TİKA Bişkek Program koordinatörü Kırgız Cumhuriyeti Milli Kütüphanesini ziyaret etti
TİKA Bişkek Program koordinatörü Kırgız Cumhuriyeti Milli Kütüphanesini ziyaret etti
Türkmenistan, Rusya’nın Sputnik V aşısını onayladı
Türkmenistan, Rusya’nın Sputnik V aşısını onayladı