Kırgızistan, koronavirüs nedeniyle birkaç ülkenin vatandaşlarının girişine kısıtlama getirdi

Kırgızistan, koronavirüsün yayılma tehdidi nedeniyle çeşitli ülkelerin vatandaşlarının girişine geçici kısıtlamalar getiriyor.

Kırgızistan, koronavirüs nedeniyle birkaç ülkenin vatandaşlarının girişine kısıtlama getirdi
Bu içerik 335 kez okundu.
Advert

Kırgızistan, koronavirüsün yayılma tehdidi nedeniyle çeşitli ülkelerin vatandaşlarının girişine geçici kısıtlamalar getiriyor.

Kırgız Cumhuriyeti, koronavirüs enfeksiyonunun yayılması tehdidi altında birçok ülkenin vatandaşlarına giriş konusunda geçici kısıtlamalar getirmektedir. Bu, ülkeye girişi önlemek ve koronavirüs enfeksiyonunun daha da yayılmasını önlemek için Cumhuriyet merkezinin bir sonraki toplantısının yapıldığı Kırgız Cumhuriyeti hükümetinde kaydedildi.

Bu önlem, dünyadaki mevcut epidemiyolojik durumu dikkate alarak Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından Cumhuriyet merkezine önerildi.

Çin Halk Cumhuriyeti, İran, Japonya, Güney Kore ve İtalya vatandaşları için giriş kısıtlamaları (liste, dünyadaki epidemiyolojik durum dikkate alınarak desteklenecek) 1 Mart 2020’de yürürlüğe girecek.

Bu kısıtlamalar, diplomatik pasaportu olan kişiler hariç olmak üzere Kırgız Cumhuriyeti’ne iş, turizm ve kişisel amaçlar için gelen bu ülkelerin tüm vatandaşları için geçerli olacaktır.

 

 

Epidemiyolojik durumun kötüleşmesi ve Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarının topraklarına olumsuz epidemiyolojik durumu olan ülkelerden gelmesi nedeniyle yabancı vatandaşlara giriş yasağı getirildi.
Ayrıca, 1 Mart’tan itibaren, belirtilen devletlerin vatandaşları için Kırgız Cumhuriyeti’ne davet kaydı askıya alınacaktır.

Kırgız Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Altynay Omurbekova, dünyadaki durumun hızla değişmesi nedeniyle bunun zorunlu bir geçici tedbir olduğunu kaydetti. “Bu karar, güvenliği sağlama ve Kırgız Cumhuriyeti nüfusunun sağlığını koruma ve koronavirüs enfeksiyonunun yayılmasını önleme hedefleriyle açıklanıyor” dedi.

Omurbekova, dünyada koronavirüs vakalarının tespit edildiği 50’den fazla ülke olduğunu, ancak bu beş ülkede 100-1000’den fazla vaka olduğunu açıkladı. Ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti devlet sınırını geçerken 10 günden az koronavirüs vakasının tespit edildiği ülkelerin vatandaşları üç gün boyunca gözlemlenecek.

Başbakan Yardımcısı, “Kırgız Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşları, anavatanlarına ulaştıktan sonra, olumsuz bir epidemiyolojik durumu olan ülkelerde geçici olarak ikamet ediyor veya kalıyorlar, ancak zorunlu bir sınavdan ve 14 günlük karantinadan geçecekler ve ancak bundan sonra ülkeye girmelerine izin verilecekler.

Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Cosmosbek Cholponbaev, 28 Şubat’ta cumhuriyette doğrulanmış koronavirüs vakası olmadığını söyledi. Kırgız Cumhuriyeti devlet sınırındaki tüm kontrol noktaları ağır şartlar altında çalışmaya devam ediyor. Kırgızistan, Rus ortaklarından başka bir seri hızlı test aldı.

Bakan ayrıca, devlet organlarının dünyadaki durumu sürekli olarak izlediğini, izlediğini ve Dünya Sağlık Örgütü ile teması sürdürdüğünü hatırlattı.

Toplantıya katılanlar, ülkeden kaçırılmaya çalıştıkları büyük bir tıbbi maskenin (1 milyon adet) alıkonulması hakkında bilgilendirildi.

Toplantının ardından ilgili devlet kurumlarına bir takım talimatlar verildi.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’na, cumhuriyetin tüm eğitim kurumlarında koronavirüs, grip ve SARS’nin önlenmesi için kişisel hijyen kuralları, koronavirüs de dahil olmak üzere savunuculuğa devam etmesi talimatı verilmiştir.

Buna ek olarak, tüm vatandaşların mümkün olduğunca kalabalık yerlerden kaçınmaları ve çok sayıda insanla olan olayları sınırlamaları önerilir.

 
KAYNAK : KAMU365
KIRGIZİSTAN HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Artık Yeter
Artık Yeter
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!