BİŞKEK, 3 Mart 2020 /Kabar/. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki protesto sırasında bir kız ve iki polis görevlisi yaralandı.

Sağlık Bakanlığı basın hizmetinden yapılan açıklamada, başkentte cezaevindeki eski milletvekili Sadır Caparov’u destekleyen gösteri sırasında bir kızın yaralandığı belirtildi.

Bişkek’teki protestocuların dağılması sırasında yaralanan genç kızın Ulusal Hastaneye müracaat ettiği aktarılan açıklamada, “Ona göğüs çürüğü, hematom teşhisi konuldu. Genç kız lastik mermiyle yaralandı. Durum tatmin edicidir. Toraks bölümünde gözlem altında.” ifadelerine yer verildi.

İki güvenlik görevlisi de yaralandı

Ayrıca, iki polis memurunun Ala-Too Meydanı'ndan protestocuları dağıttıktan sonra Bişkek Travmatoloji ve Ortopedi Bilimsel Araştırma Merkezi'ne başvurduğu ifade edildi.

25 Mart 2017 tarihinde Kırgız-Kazak sınırında gözaltına alınarak "zorla alıkoymak" suçundan 11 yıl 6 aya hapse atılan eski milletvekili Sadır Caparov'un destekçileri bugün, 2 Mart 2020’de başkent Bişkek'te toplandı. Ala Too Meydanı’nda toplanan göstericiler eski milletvekiline “özgürlük” için protesto etti. Belirlenen saatten sonra dağılmayan göstericilere polis müdahale etti. Protestocular güvenlik güçleri tarafından gaz ve basınçlı suyle dağıtıldı.