BİŞKEK, 3 Mart 2020 /Kabar/. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'te polis memurları sabaha kadar şehri devriye gezecek.

Kırgızistan’da 11 yıl 6 ay hapse mahkum edilen eski milletvekili Sadır Caparov’un destekçileri 2 Mart’ta milletvekilin özgürlüğü, serbest bırakılması için merkez meydanda protesto etti. Güvenlik güçleri tarafından durdurulan protesto sonucu gazetecilere konuşan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Bakıt Seitov, polis görevlilerinin şehrin güvenliği için sabaha kadar görev yapacağını söyledi.

Miting başlangıçta barışçıl bir şekilde yapıldı, ancak bir süre sonra provokasyonlar gerçekleştiğini dile getiren Seitov, “Dağılmanın bir sonucu olarak, araba pencereleri ve mağaza pencereleri kırıldı. Organizatörler her şeyin barışçıl olacağına söz verdiler. Şimdi onlar ve provokatörler mağdurlara verilen zararı onarmak ve yasaya göre cevap vermek zorunda kalacaklar. Polis bütün gece çalışacak. Tutukluların tam sayısı belirtiliyor. Sabah tam bilgi vereceğiz.” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı, başkentte cezaevindeki eski milletvekili Sadır Caparov’u destekleyen gösteri sırasında bir genç kızın ve iki polisin yaralandığı belirtti.

25 Mart 2017 tarihinde Kırgız-Kazak sınırında gözaltına alınarak "zorla alıkoymak" suçundan 11 yıl 6 aya hapse atılan eski milletvekili Sadır Caparov'un destekçileri bugün, 2 Mart 2020’de başkent Bişkek'te toplandı. Ala Too Meydanı’nda toplanan göstericiler eski milletvekiline “özgürlük” için protesto etti. Belirlenen saatten sonra dağılmayan göstericilere polis müdahale etti. Protestocular güvenlik güçleri tarafından gaz ve basınçlı suyle dağıtıldı.