Gülnara Kerimova 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Gülnara Kerimova 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Özbekistan eski lideri İslam Kerimov'un ölümünün ardından hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturmaları ile ilgili gözaltına alınan Gülnara Kerimova ve suç ortaklarının duruşmasını tamamladı. Kerimov, 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Gülnara Kerimova 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı
Bu içerik 436 kez okundu.
Advert

Taşkent Şehri Ceza Mahkemesi, eski Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova ve suç ortaklarının duruşmasını tamamladı.  Kerimov, 13 yıl 4 ay hapis cezası aldı.

Özbekistan eski lideri İslam Kerimov'un ölümünün ardından hakkında başlatılan yolsuzluk soruşturmaları ile ilgili gözaltına alınan ve kendisinden uzun zamandır haber alınamayan Gülnara Kerimov'un ceza süresi 21 Ağustos 2015'ten itibaren dikkate alınacak.

Diğer sanıklar da çeşitli cezalar nedeniyle hüküm giydiler.

Mahkeme özellikle N. Sodikov'u 20 yıl, O. Sviridov'u 17 yıl 3 ay, A. Ergashev 18 yıl 1 ay, Ş. Sabirov'a 17 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

Gülnara'nın bir diğer tanınmış suç ortağı Gayane Avakyan 3 yıllık bir yargılama süresi sonrası 5 yıl, 3 ay ve 21 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Gülnara Kerimova, Mart 2019'dan beri Taşkent bölgesinin Zangiata bölgesinde kadın cezaevinde kalıyordu.

Geçen yıl Başsavcılık tarafından 6 Aralık'ta yayınlanan bir açıklamada, soruşturmada “G. Kerimova'nın cumhuriyetin sanayi işletmelerinde faaliyet gösteren ve suç gelirlerinden payını alan başka bir organize suç grubu daha vardı. vatandaşları ve çeşitli şirketlerin sahiplerini mülklerini kontrol ettiği şirketlere yeniden kaydettirmeye zorladılar. Araştırılan ceza davası çerçevesinde, zarar tutarı 165 milyon ABD Doları ve 85 milyar soum (yaklaşık. Lo $ 9.000.000). " denilmişti.

Dünyanın bir kısmı İslam Kerimov'u Sovyetler Birliği'nin dağılmasından ortaya çıkan en baskıcı hükümdarlardan biri olarak görürken, birçok Özbek'e göre, Sovyet dönemi Komünist lideri ülkeyi bağımsızlığına götüren ulusun babası. Orta Asya'daki diğer komşularını rahatsız eden Rus egemenliğini savunan İslam Kerimov'un mirasçısı ilan ettiği Gülnara hakkında tek açıklama geçen yıl yeni lider Şevket Mirziyayev'den geldi.

Mirziyayev yaptığı açıklamada Gülnara Kerimov'un, Taşkent savcılığı tarafından vergi kaçakçılığından, büyük Özbek şirketlerine ait para ve malların gasp edilmesinden ve devlet mülkünün çalınmasından mahkum edildiğini ve beş yıllık “kısıtlı özgürlük”e mahkum edildiğini söylemişti.

Kaynak: centralasia

 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500