BATI TÜRKİSTAN ÜLKELERİNİN KORONAVİRÜSE KARŞI ALDIKLARI ÖNLEMLER

BATI TÜRKİSTAN ÜLKELERİNİN KORONAVİRÜSE KARŞI ALDIKLARI ÖNLEMLER

Koronavirüsün yayılmaya başladığı günlerde İran ve Çin’in arasında bulunan Batı Türkistan bölgesindeki ülkelerde virüse rastlanmaması dikkat çekiyordu.

BATI TÜRKİSTAN ÜLKELERİNİN KORONAVİRÜSE KARŞI ALDIKLARI ÖNLEMLER
Bu içerik 402 kez okundu.
Advert

Koronavirüsün yayılmaya başladığı günlerde İran ve Çin’in arasında bulunan Batı Türkistan bölgesindeki ülkelerde virüse rastlanmaması dikkat çekiyordu.

13 Mart 2020’de Kazakistan’da bölgenin ilk koronavirüs vakalarının ortaya çıkması ile birlikte bu durum değişti. 15 Mart 2020’de Özbekistan, 18 Mart 2020’de ise Kırgızistan ilk koronavirüs vakalarını duyurdu. Türkmenistan ve Tacikistan’da ise henüz bir vaka doğrulanmış değil.

KORONAVİRÜS BİNLERCE YILLIK NEVRUZ GELENEĞİNİ ASKIYA ALDI

Batı Türkistan’da virüse karşı bölgesel iş birliği henüz yeterli gözükmüyor. Batı Türksitan ülkelerinin attığı ilk adımlar genellikle yaklaşan ve bölgenin en önemli bayramı olan Nevruz bayramı etkinliklerinin yasaklanması oldu. Kırgızistan, 9 Mart 2020’de Nevruz etkinliklerini iptal ettiğini duyurdu. 17 Mart 2020’de ise 50 kişiden fazla kişinin toplandığı etkinlikler yine Kırgız hükumeti tarafından yasaklandı.

12 Mart 2020’de Kazakistan, 15 Mart 2020’de Özbekistan Nevruz bayramı etkinliklerini ve diğer tüm toplu etkinlikleri yasakladıklarını duyurdu. Henüz koronavirüs vakası görülmeyen Tacikistan ise Nevruz etkinliklerinde bir yasaklamaya henüz gitmedi. Türkmenistan’da yetkililer koronavirüs kelimesini dahi ağzına almazken Nevruz ve diğer etkinliklerde bir plan değişikliği gözlemlenmedi.

OKULLAR TATİL, CUMA NAMAZLARI GEÇİCİ OLARAK İPTAL

Batı Türkistan ülkeleri camiler ve okullara dair de koronavirüse karşı çeşitli önlemler aldı. Kazakistan Müslümanları Ruhani Heyeti, 13 Mart 2020’de camilerin açık duracağını ancak insanların dini vecibelerini evde yerine getirmesinin tavsiye edildiğini duyurdu. 15 Mart 2020’de Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev okulların 15 Nisan 2020’ye kadar tatil edildiğini duyurdu. Özbekistan’da, toplu cuma namazları yerine insanların evlerinde ibadetlerini yerine getirmeleri kararı alındı.

Kırgızistan, 16 Mart 2020’den itibaren tüm okulların ve üniversitelerin 3 haftalığına tatil edildiğini duyurdu. Kırgızistan’da da cuma namazlarının artık topluca kılınmayacağını ve inananların ibadetlerini evde yerine getirmeleri gerektiği açıklandı. Türkmenistan ise hiçbir okulu veya camiyi kapatmadı.

SINIRLAR KAPATILDI, KAZAKİSTAN KARANTİNA ALTINDA

Tüm ülkeler çeşitli sınır önlemleri aldılar. Türkmenistan tüm uçuşları ülkenin doğusundaki Lebap Havalimanı’na yönlendirdi ve burada karantina merkezi kuruldu. Tacikistan, başta 35 ülkeye uçuş yasağı uygulasa da bunu daha sonra 5 ülkeye -Çin, İran, Afganistan, İtalya, Güney Kore- düşürdü. Özbekistan ve Kazakistan, ilk koronavirüs vakaları sonrasında tüm sınırlarını kapattılar. Kırgızistan da 17 Mart 2020’de tüm yabancıların ülkeye girişini kapattığını açıkladı. Kazakistan’da iki büyükşehir Nur Sultan ve Almatı’nın karantina altına alındığı ifade edildi.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/orta-asya-ulkelerinin-koronaviruse-karsi-aldiklari-onlemler/174501/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500