Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Hükümet'in çalışmalarını desteklemeye çağıran Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı, Elbaşı Nursultan Nazarbayev, "tek başına devletin çabalarının yeterli olmadığını", Corona virüsüne karşı mücadele etmek için bir Ulusal Fon’un oluşturmasını önerdi.

Tuki. kz'de yer alan habere göre, Nazarbayev Hükümetin, krizin uzama ihtimaline karşı önlemler senaryosunu hazrılaması gerektiğini vurguladı. Bu durumda ülke ve halkın sıkı bir tasarrufa hazır olmasının önemini belirtti.

Her vatandaşın elinden geldiği kadar katkıda bulunması gerektiğini ifade eden Nazarbayev, bu zorlu dönemde ülkeye yardımda bulunmak isteyen ve buna imkanı olan vatandaşların ayıracakları paranın birikeceği Ulusal Fon’un kurulmasını teklif etti. Yerli girişimcilerden de destek geleceğini temenni etti. Benzer fonların her birinci derece şehirde ve her eyalet merkezinde oluşturulabileceğini belirtti.

Elbaşı ayrıca şirket sahiplerini çalışanlarını hem maddi, hem manevi desteklemeye, çıkmak zorunda kaldıkları izin için ücret ödemeye veya mesai saatlerini azaltmaya çağırdı.

Nur-Otan Partisi’nin karantinaya alınan Nur-Sultan ve Almatı şehirlerinde dar gelirli insanlara yardım etmek amaçlı 150 milyon tenge, Corona virüsüne karşı önlemler için Birinci Cumhurbaşkanı Fonu’ndan 200 milyon tahsis edildiğini bildirdi.

Nazarbayev, emekliler, yetim çocuklar ve özel hastanelerde virüs tedavisini gören hastalara gerekli her şeyin kesintisiz sağlanmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Nursultan Nazarbayev, pandemi ile mücadelede ön cephede olan sağlık çalışanları, kolluk kuvvetleri ve askerlerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Son olarak da, Kazakistan’ın tüm zorlukları aşarak, yeni gelişme aşamasına gireceğini temenni etti.

kaynak: GBNews