Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Siyasi reformlar devam edecek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Siyasi reformlar devam edecek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkede kapsamlı siyasi reformların devam edeceğini belirtti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Siyasi reformlar devam edecek
Bu içerik 305 kez okundu.
Advert

Kasım Cömert Tokayev, Egemen Kazakistan gazetesine verdiği röportajda, zamanın gereklerine göre reformlar yaptıklarını belirterek "Benim inisiyatifimle Parlamento'da birtakım kanun değişiklikleri tartışılıyor. Şüphesiz barışçıl yürüyüşlerin yapılmasıyla ilgili kanun ülkenin daha da demokratikleşmesinde önemli belge haline gelecek." ifadesini kullandı.

Meclis ve konsey milletvekilleri seçimlerinde siyasi partilerin kadınlar ve gençler için yüzde 30 kota belirleyeceğini bildiren Tokayev, bu bağlamda ilgili kanunlarda değişiklikler yapıldığını aktardı.

Tokayev, mevzuatın siyasi partilerin kaydının basitleştirilmesi ve muhalefet enstitüsünün oluşturulmasıyla ilgili önemli değişiklileri de öngördüğünü kaydetti.

Mevzuat değişikliklerinin siyasi sürecin liberalleşmesi yolunda somut adım olacağına inancını vurgulayan Tokayev, "Kapsamlı siyasi reformlar devam edecek. Bu bizim stratejik seçimimizdir." ifadesini kullandı.

Kazakistan'da, son dönemde polisin yasa dışı gösteri gerekçesiyle eylemlere müdahale etmesi ve gözaltı işlemi yapması ulusal ve uluslararası basına yansımıştı.

"Ekonomi diplomasisine önem verilecek"

Tokayev, salgın şartlarında her devletin kendi vatandaşlarının güvenliğini düşündüğünü, ancak bunun uluslararası işbirliğine zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

 

Salgınla mücadelede uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Tokayev, "Bu bağlamda ortaklarımızla çabaları birleştiriyoruz. Bu, salgınla mücadelenin ana yolu." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkesinin dış politikasının devamlılığını koruyacaklarını, geleneksel ve yeni ortaklarla karşılıklı yarar sağlayacak işbirliği geliştirmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Dış politikada ekonomi diplomasisine önem vereceklerine dikkati çeken Tokayev, "Bu Kazakistan'ın uzun vadeli stratejik yönlerinden biri. Önümüzdeki dönemde bu politika devam edecek." şeklinde konuştu.

KAYNAK : AA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500