KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK CEMADENOV, 70 GÜNDEN FAZLA BİR SÜREDİR HÜCREDE TUTULUYOR

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK CEMADENOV, 70 GÜNDEN FAZLA BİR SÜREDİR HÜCREDE TUTULUYOR

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rusya tarafından alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklara sebepsiz bir şekilde hücre cezası verildiğini dile getirdi.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK CEMADENOV, 70 GÜNDEN FAZLA BİR SÜREDİR HÜCREDE TUTULUYOR
Bu içerik 195 kez okundu.
Advert

Kırım Tatar siyasi tutsak Cemadenov, 70 günden fazla bir süredir hücrede tutuluyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Denisova, Rusya'ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nin Salavat şehrindeki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Emil Cemadenov'un, 70 günden daha uzun bir süredir hücrede tutulduğunu ve diğer Kremlin esirlerinin de çok kötü şartlar altında alıkonulduğunu vurguladı.

OMBUDSMAN DENİSOVA'DAN SİYASİ TUTSAKLARA VERİLEN HÜCRE CEZALARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Ombudsman Denisova, "Rusya'da ve işgal edilen Kırım'da hapishanelerde alıkonulan Kırım Tatarlarından, bir nedeni olmadan hücre cezalarına yerleştirilmelerine ve oradaki kötü şartlara ilişkin birçok mektup alıyorum." ifadelerini kullandı.

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi, konu ile ilgili Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova ve uluslararası örgütlere başvurduğunu ve siyasi tutsaklara destek çağrısı yaptığını bildirdi.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da, Akmescit'in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya'da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya'da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım'da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

Haberin Kaynağı: QHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500