KKTC Başbakanı Tatar'dan DSÖ'ye tepki mektubu

KKTC Başbakanı Tatar'dan DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus'e yolladığı mektupta, "DSÖ'nün dünyadaki en küçük ülkelerin dahi rakamlarını paylaşırken, KKTC'nin rakamlarını paylaşmaması hem kabul edilemez hem de bu durumda DSÖ tam bilgi sağlamaz" ifadelerini k

KKTC Başbakanı Tatar'dan DSÖ'ye tepki mektubu
Bu içerik 318 kez okundu.
Advert

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'a mektup göndererek, KKTC'nin yeni tip corona virüsle (Covid-19) mücadelesindeki başarıyı anlattı.

Tatar, dün Covid-19 taşıyan son hastanın da taburcu olması nedeniyle Ghebreyesus'e gönderdiği mektupta, KKTC'de 24 gündür pozitif vakaya rastlanmadığını ifade etti.

KKTC'nin ilgili tüm kurumlarının Covid-19'la mücadelede DSÖ'nün tavsiyelerini yakından takip ettiğini aktaran Tatar, DSÖ'nün rehberliğinin virüsün bulaşmasını önlemek için alınan kararlar ve atılan adımlar açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

Tatar, mektubunda, pandemiye karşı kararlılıkla mücadele verdiklerini belirterek, vaka ve test sayıları hakkında da Ghebreyesus'e bilgi verdi.

DSÖ'nün Kıbrıs'a ilişkin sadece Ada'nın güney tarafının rakamlarını paylaştığına dikkati çekerek, bu durumun Kıbrıs'ın gerçek ve genel durumunu yansıtmadığını vurgulayan Tatar, "DSÖ'nün dünyadaki en küçük ülkelerin dahi rakamlarını (Covid-19) paylaşırken, KKTC'nin rakamlarını paylaşmaması hem kabul edilemez hem de bu durumda DSÖ tam bilgi sağlamaz" ifadelerini kullandı.

Tatar, pandeminin siyaset, milliyet, sınır, ırk veya yaş ayrımı gözetmeksizin yayıldığının altını çizerek, izole edilmiş, sınırlı kaynak ve fırsatlara sahip bir devletin başbakanı olarak, KKTC hükümetinin, halkının ve ülkenin bu zor dönemde göstermiş olduğu çaba ve gayretten gurur duyduğunu kaydetti.

KKTC makamlarının daha önce de Ghebreyesus ile iletişim kurduğunu ve bu süreçteki başarıyı DSÖ'ye ilettiklerini aktaran Tatar, KKTC rakamlarının örgütün günlük ve genel raporları içerisinde yer alması için bir kez daha çağrı yaptı.

Tatar, KKTC rakamlarının dahil edilmesinin hem Ada'daki hem de dünyadaki gerçek rakamların aksettirilmesi prensibi temelinde yapılması gerektiğine işaret etti.

KAYNAK : NTV

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Artık Yeter
Artık Yeter
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!