Aşkabat Botanik Bahçesi halka açılıyor

Aşkabat Botanik Bahçesi halka açılıyor

Aşkabat Botanik Bahçesi, aylarca süren büyük yenilemeden sonra halka tekrar açıldı. Açılış töreni 25 Mayıs'ta düzenlenen Aşkabat Günü'ne kadar sürdü.

Aşkabat Botanik Bahçesi halka açılıyor
Bu içerik 543 kez okundu.
Advert

Aşkabat Botanik Bahçesi, aylarca süren büyük yenilemeden sonra halka tekrar açıldı. Açılış töreni 25 Mayıs'ta düzenlenen Aşkabat Günü'ne kadar sürecek. 

Daha önce olduğu gibi, Aşkabat'ın en eski kamu parkı, bitkilerin tanıtımı ve iklimlendirilmesi ve başkent sakinleri ve konukları için favori bir tatil yeri üzerinde bilimsel ve pratik çalışmanın merkezi olarak kalacak. 

Yenileme sırasında iç tesisler iyileştirildi, altyapı yeniden tasarlandı ve su bitkileri için bir havuz yeniden dekore edildi. Bitkiler belirli bir düzende dikildi ve şimdi güneşe karşı geçirgenler. "Yeşil" sakinler menşe ve tür üyeliğine göre gruplandırılmıştır. 

Aşkabat Botanik Bahçesi, Ziraat Üniversitesi'ne bitişik küçük bir alanda yer almaktadır. Yaklaşık 12 hektarlık alan, 1981'den önce dikilen dünya florasının bireysel örneklerini içeren arboretum tarafından işgal edilmektedir. 

Yeniden açılış törenine, Türkmen biyoloji biliminin gazileri ve bahçenin gelişimi ve büyümesi kökenindeki bilim adamları katıldı. Bilimsel dikimlerin yükseltilmesini ve hem bahçe çalışanları hem de ziyaretçiler için kolaylıklar yaratmayı derecelendirdiler. Organizatörler tarafından vurgulandığı gibi, yakında halk tarafından bir ziyaret programı hazırlanacaktır. Halk ziyaretleri için zaman bilimsel ve pratik çalışmalardan arınmış ve Aşkabat sakinleri ve konukları için uygun olacaktır.

KAYNAK : Turkmenistan.ru
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500