Türkistan bölgesinde olağanüstü hal: Özbekistan, yardım sağlamak üzere Kazakistan'a uzmanlar gönderecek

Türkistan bölgesinde olağanüstü hal: Özbekistan, yardım sağlamak üzere Kazakistan'a uzmanlar gönderecek

Bölge stabil hale geldiğinde, Özbekistanlı temsilciler Türkistan'a gelip yardım sağlayacaklarını bildirdi.

Türkistan bölgesinde olağanüstü hal: Özbekistan, yardım sağlamak üzere Kazakistan'a uzmanlar gönderecek
Bu içerik 403 kez okundu.
Advert

Bölge valisi Umirzak Shukeyev, Özbekistan ve Kazakistan'ın Türkistan bölgesindeki taşkınlarla mücadelede yakın işbirliği içinde olduklarını söyledi. Durum istikrara kavuşunca Kazakistan Özbekistan ile sınırı açacak. 

1 Mayıs'ta Özbekistan'daki Sardoba rezervuar barajının bir kısmı çöktü ve sınır alanları sular altında kaldı. Taşkınlar nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi. Bugüne kadar, Kazakistan'daki 14 yerleşimden 31.606 kişi tahliye edildi. Shukeyev, beş yerleşim alanının sular altında kaldığını, yedisinin risk altında olduğunu, Mirzakent ve Akyul yerleşim yerlerinde su baskını vakası olmadığını ve sakinlerinin evlerine döndüklerini söyledi.

Yetkili, 2 Mayıs'ta 986 kişi ve 180'den fazla aracı içeren bir operasyonel personel kadronun oluşturulduğunu bildirdi. Su pompaları Kyzylorda, Jambyl bölgeleri ve Shymkent'ten getirildi, 413 askeri ve 37 araç Ulusal Muhafızlar tarafından seferber edildi. Ayrıca, Ulusal Muhafızlar tarafından Almatı'dan 323 asker ve 26 adet makine getirildi. 19 tahliye noktası açıldı.

Valiye göre, 845 ev, üç okul, beş anaokulu, dört tıbbi tesis ve bir kültür merkezi sular altında kaldı.

“Ayrıca 54.7 km uzunluğundaki Jenis köyünde bir köprü sular altında kaldı. 7.639 hektar tarım arazisi zarar gördü. Bugün hasarla ilgili hesaplamalar yapıyoruz. Bundan sonra, ayrıca rapor vereceğiz ”dedi.

Şimdiye kadar, su basmış alanlarda mülkü korumak için 8 kontrol noktası oluşturulduğunu söyledi.

“Özbekistan'a gittik, meslektaşlarımızla konuştuk ve oradaki alanları inceledik. Kogali yerleşimine yakın kanallar kazıyoruz. Dün kabul edildi. Genel olarak Özbekistan yakın işbirliği içerisindedir. Durum sabitlendiğinde bölgemize gelip yardım edecekler. Buna karşılık, sınırı açmamız gerekiyor, ”dedi Shukeyev.

Mart ortasında, Kazakistan ve Özbekistan'ın koronavirüsün yayılmasını önlemek için sınırlarını kapattığı belirtilmelidir.

KAYNAK : KUN.UZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500