TATARİSTAN’IN SÜRGÜN HÜKÛMETİ 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ SOYKIRIM OLARAK TANIDI

TATARİSTAN’IN SÜRGÜN HÜKÛMETİ 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ SOYKIRIM OLARAK TANIDI

Bağımsız Tataristan’ın sürgün hükûmeti 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıdı.

TATARİSTAN’IN SÜRGÜN HÜKÛMETİ 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜNÜ SOYKIRIM OLARAK TANIDI
Bu içerik 448 kez okundu.
Advert

Bağımsız Tataristan’ın sürgün hükûmeti 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıdı.

Eski siyasi tutsak, Tatar aktivist Nafis Kaşapov’un Facebook üzerinden yayımladığı açıklamada, “Sürgün hükûmeti statüsü tarafımızdan kabul edilen belgelerin yetkisini sınırlıyor ve uluslararası hukuk alanında sadece bildiri niteliğini taşıyor. Ancak biz, ülkelerin seslerinin yanı sıra insanlık dışı ve gerici rejimlere karşı uzun yıllar mücadele eden ve uluslararası toplum tarafından tanınmış, otoriteye sahip  sivil, siyasi hareketlerin, liderlerin, aktivistlerin de seslerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bazı Avrupalı ülkeler Kırım Tatar halkına karşı yapılan soykırımı tanıdı. Fakat çoğu ülke bu konuda bekleme pozisyonunu aldı. Dünya elitinin yakın geçmişte yaşanan bu olay konudaki kararsızlığı ve Stalin rejiminin suçlarının bastırılması neo-Stalinizmin canlanmasına yol açıyor.” ifadelerini kullandı.

“SON İŞGALCİNİN UKRAYNA, KIRIM VE İDİL URAL CUMHURİYETLERİNDEN ÇEKİLDİĞİ ZAMANLAR DA GELECEK”

Rusya’nın halk karşıtı, yolsuz rejim tarafından yönetilmeye devam ettiği sürece Rusya ve eski Sovyet Birliği ülkelerinde Komünist rejimi tarafından işlenen suçlar hakkında asla tam bilgi alınamayacağı belirtilen açıklamada, “Biz, Kremlin’in sömürge politikasına karşı savaşmaya devam eden Kazan Tatarlarının neslini temsil ediyoruz. Kırım Tatar Soykırımı kurbanlarını anıyoruz ve 1944’da Sovyetler Birliğinde gerçekleşen  Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıyoruz. Adalet er ya da geç kazanacak ve son işgalcinin Ukrayna, Kırım ve İdil Ural Cumhuriyetlerinden çekildiği zamanlar da gelecek!” denildi.

Açıklamada demokratik ülkelerin parlamentolarına seslenen aktivistler Ukrayna ve Letonya’yı örnek alarak 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımaya davet etti.

KIRIM TATAR SOYKIRIM KURBANLARI KAZAN’DA ANILACAK

Yapılan açıklama Bağımsız Tataristan’ın Sürgün Başbakanı Vil Mirzayanov, Bağımsız Tataristan’ın Sürgün Başbakan Yardımcısı Rafis Kaşapov, Bağımsız Tataristan’ın Sürgün Başbakan Yardımcıs Nafis Kaşapov, araştırmacı yazar Roza Kurban ve “Özgür İdil Ural” temsilcisi Kamil Sukayev tarafından imzalandı.

Açıklamada ayrıca 18 Mayıs 2019 tarihinde Kazan’daki aktivistlerin Kırım Tatar Sürgünü kurbanlarını anmak için bir eylem düzenleyeceği de belirtildi.

Letonya Parlamentosu, 9 Mayıs 2019 tarihinde kabul ettiği kararla, 18 Mayıs 1944 yılında gerçekleşen Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımıştı.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500