Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Erivan'a yanıt verdi: "Savaş henüz bitmedi"

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Erivan'a yanıt verdi: "Savaş henüz bitmedi"

Ermenistan tarafından Azerbaycan'ın işgal altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde düzenlenen yasadışı “seçimler” ve sözde “küfür” gösterisi, Ermenistan'ın ilhak politikasının bir başka açık gösterisidir.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Erivan'a yanıt verdi:
Bu içerik 589 kez okundu.
Advert

Açıklama Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının basın servisinden geldi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası'nın yanı sıra uluslararası hukuk normlarına ve ilkelerine aykırı olan ve dolayısıyla uluslararası toplum tarafından kesin olarak reddedilen sözde "seçimlerin" sonuçları hiçbir yasal güce sahip değildir ve olamaz. Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgelerinde kurulan ayrılıkçı rejim, saldırgan Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı yasadışı güç kullanımı, topraklarının beşte birinin işgali, kanlı etnik temizlik ve yüz binlerce yerinden olmuş kişinin temel haklarının ihlali sonucudur.

Azerbaycan halkının tarihi ve kültürel mirasında özel bir öneme sahipŞuşaBakü şehrinde "yemin" adı altında düzenlenen saldırgan Ermenistan Başbakanı'nın bu provokasyona katılımı, kendisini "demokrat" olarak tanıtan birinin demokrasi kavramında kara bir lekeden başka bir şey değildir.

Gelen sürekli askeri işgal bağlamında ait Dağlık Karabağ ve Azerbaycan çevreleyen bölgeler ve Dağlık Karabağ'dan Azeri nüfusunu zorla sınırdışı, herhangi bir "seçimle" ya da "yemin" etmek mantıksızdır. hepsi kınanır ve reddedilir.

Savaş henüz sona ermedi ve Azerbaycan, toprak bütünlüğünün uluslararası kabul görmüş sınırları içinde mümkün olan tüm yollarla restorasyonunu sağlama hakkına sahiptir. Ermeni liderliğinin bu tür kışkırtıcı eylemleri, bölgedeki gelecekteki askeri çatışmayı ve gerginliği artırmaya hizmet ediyor ve neredeyse çatışmayı barışçıl bir şekilde çözme girişimlerini engelliyor.

"Kimse işgal altındaki topraklarımızın kurtarılacağından, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün uluslararası kabul görmüş sınırları içinde geri yükleneceğinden ve ÜİYOK'lerin temel haklarının sağlanacağından şüphelenmemeli." 

KAYNAK : AZVİSİON

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500