Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek

Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek

19 Mayıs'ta Shavkat Mirziyoyev, girişimciliği desteklemek için ek önlemler konusunda bir video konferans düzenledi.

Özbekistan'daki 40 binin üzerinde işletme faaliyetlerine devam edecek
Bu içerik 300 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanlığı basın servisinin açıklamasına göre, Özbekistan'da ekonominin çeşitli sektörlerindeki faaliyetler toparlanıyor.

Örneğin, geçtiğimiz hafta, işletmeler tarafından elektrik tüketimi yüzde 13 arttı. Geçtiğimiz iki hafta içinde, borsadaki çimento satışları geçen ayın aynı dönemine göre 104 bin ton, yakıt - 74 bin ton, cam inşa - 60 bin metrekare arttı.

Bölgeleri, epidemiyolojik duruma bağlı olarak “yeşil”, “sarı” ve “kırmızı” olarak sınıflandırılan yaklaşık 110 bin işletmenin, faaliyetlerine devam etmesine izin verildi ve 600 binden fazla insan işine geri döndü.

Genel olarak, son iki ay içinde, salgının nüfusun ve ekonominin yaşam standartları üzerindeki etkisini hafifletmek için cumhurbaşkanı 12 kararı kabul etti. Sonuç olarak, 500 binden fazla işletme ve 8 milyondan fazla vatandaş, yaklaşık 30 trilyon som miktarında ödenek alındı.

18 Mayıs'ta, “Koronavirüs pandemisi sırasında nüfusu ve girişimciliği destekleyici diğer tedbirler üzerine” bir başkanlık kararnamesi kabul edildi. Belgeye göre, 500 binden fazla işletme ve yaklaşık 100 bin kişiye 1,7 trilyon som değerinde ek yardım sağlanacak.

“Ne kadar zor olursa olsun, koşulları yaratmak için gereken her şeyi yaptık. Şimdi ekonomi ve yatırım kompleksleri ve sektörlerinin liderleri, bu faydaların her girişimcinin ve vatandaşın dikkatine sunulmasını sağlamalıdır ”dedi.

Özel Cumhuriyet Komisyonu'na, endüstriler ve bölgelerdeki epidemiyolojik duruma bağlı olarak 40 binden fazla ticari kuruluşun faaliyetlerine kademeli olarak izin verilmesi talimatı verildi.

Basın servisi, “Aynı zamanda, ülkenin 38 bölgesi bugün“ kırmızı ”bölgede kaldığından, karantina kurallarına kesinlikle uymak gerekiyor” dedi.

KAYNAK : KUN.UZ

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500