BİŞKEK, 31 Mayıs 2020 /Kabar/. Bugün, 1 Haziran’da Kırgızistan’ın Başbakanlık Evinde ilk çevrimiçi Çocuk Zirvesi düzenleniyor.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 1 Haziran Uluslararası Çocuklar Günü internet üzerinden kutlanacak.

Çocuk Zirvesi etkinliğine Başbakan Yardımcısı Aida İsmailova, UNICEF’in Bişkek Temsilcisi Christine Jolme ve diğer resmi yetkililer katılacak.

İlk çevrimiçi Kırgızistan Çocuk Zirvesi'nde çocuklar ve ergenler, çocuklara yönelik şiddet ve onları ilgilendiren konulara nasıl değinecekleri konusundaki görüşlerini tartışmak üzere bir araya gelecek.

Etkinlik, çeşitli yapıların yetkililerinin katılımıyla sorunlarını görüşecek 50 çocuğu bir araya getirecek. Her bölge 6 çocuk artı Bişkek ve Oş'tan 4 çocuk tarafından temsil edilecek.

Çocukların ve ergenlerin seçimi için kriterler olarak, cinsiyet dengesi göz önünde bulundurulmaktadır, ülkedeki ana dil gruplarının (Rusça, Kırgız, Özbek ve Tacik) yanı sıra engelli çocukların ve nüfusun savunmasız gruplarına mensup diğer çocukların orantılı bir temsili göz önünde bulundurulmaktadır.

Zirvenin sonunda, çocuklar ve ergenler tarafından yapılan ana sonuçların birleştirileceği ve ulusal medyaya aktarılacak ve ülke kurumları arasında dağıtılacak ve güvenli bir uygulamayı desteklemek için ülkenin kurumları arasında dağıtılacak olan Çocukların Şiddete Son Verilmesi İçin İtiraz kabul edilecektir.