Türkmenistan Elektrik Enerji İhracatını Arttıracak

Türkmenistan Elektrik Enerji İhracatını Arttıracak

TÜRKMENİSTAN (Enerji Portalı) – Türkmenistan, Elektrik Enerjisi Endüstrisinin Geliştirilmesi Konseptine uygun olarak elektrik ihracatını sistematik olarak artıracak.

Türkmenistan Elektrik Enerji İhracatını Arttıracak
Bu içerik 439 kez okundu.
Advert

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, inşaat, sanayi ve elektrik enerjiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Şamuhammet Durdılyev ve Enerji Bakanı Çarımurat Purçekov’un katılımıyla elektrik enerji sektörünün geliştirilmesine yönelik çalışma toplantısını gerçekleştirdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı, elektrik enerji sektörünün ulusal ekonominin kilit sektörlerinden biri olduğunu kaydetti. Bu bağlamda, Elektrik Enerjisi Endüstrisinin Geliştirilmesi Konseptine uygun olarak, bu sektörün malzeme ve teknik tabanını güçlendirmek ve elektrik ihracatını sistematik olarak artırmak için kapsamlı çalışmaların yürütüldüğü kaydedildi.

Ulusal elektrik enerjisi endüstrisinin büyük potansiyeli sahip olduğunu kaydeden Türkmen Lider, elektrik üretiminin dünyanın en karlı sektörlerinin biri olduğunu vurguladı.

Daha sonra Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Enerji Bakanı bu sektördeki faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Enerji Bakanı Purçekov, elektrik enerji sektörünün potansiyelinin arttırmak için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Son yıllarda Aşkabat başta olmak üzere Ahal, Balkan, Lebap ve Daşoğuz vilayetlerinde yeni doğal gaz türbinli elektrik santralleri inşa edildi. Bu alanda yeni projelerin inşası devam etmektedir.

Modern teknolojilerin kullanılması…

Ayrıca, elektrik enerjinin yurtdışı ihracatını arttırmak amacıyla Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattına paralel olarak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan yüksek voltajlı elektrik iletim hattı inşa edilmektedir.

Bu proje Türkmenistan’ın Afganistan’a ve Pakistan’a elektrik ihracatının arttırılmasına imkan sağlayacak. Türkmen Lider, Afganistan’a elektrik sevkiyatına yönelik bu projenin önemli olduğuna ve aynı zamanda bu ülkede yeni iş alanlarının oluşuma ve Afganistan’da istikrarlı kalkınmaya yardımcı olacağını belirtti.

Devlet Başkanı, uluslararası işbirliğinin genişletilmesinin önemine değinerek, bu alanda modern teknolojilerin kullanılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Türkmen Lider, Elektrik Enerjisi Endüstrisinin Geliştirilmesi Konseptine uygun olarak bu alanda uzmanların yetiştirilmesinin her zaman kontrol altında tutulması istedi.

KAYNAK : 

https://www.enerjiportali.com/turkmenistan-elektrik-enerji-ihracatini-arttiracak/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500