KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK MUSLİM ALİYEV, HAYATI İÇİN RİSKLİ KOŞULLARDA ALIKONULUYOR

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK MUSLİM ALİYEV, HAYATI İÇİN RİSKLİ KOŞULLARDA ALIKONULUYOR

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki tutukevinde alıkonulan ve sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan siyasi tutsak Muslim Aliyev sağlığı için tehlike oluşturacak koşullarda alıkonuluyor.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK MUSLİM ALİYEV, HAYATI İÇİN RİSKLİ KOŞULLARDA ALIKONULUYOR
Bu içerik 272 kez okundu.
Advert

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki tutukevinde alıkonulan ve sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan siyasi tutsak Muslim Aliyev sağlığı için tehlike oluşturacak koşullarda alıkonuluyor. 

Müvekkilini tutukevinde ziyaret eden avukat Nazim Şeyhmambetov, Kırım Dayanışmasına konuyla ilgili, “Bodrum katında, tek kişilik çok nemli bir hücrede alıkonuluyor. Onun durumundaki birisi için bu koşullar hayati risk taşıyor.” açıklamasını yaptı.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da kurmaca bir şekilde sözde “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

12 Şubat 2016’da işgalci “mahkeme” sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-siyasi-tutsak-muslim-aliyev-hayati-icin-riskli-kosullarda-alikonuluyor/213818/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500