RUS POLİSİ, AZERBAYCAN VATANDAŞLARINA DAĞISTAN SINIRINDA ATEŞ AÇTI!

RUS POLİSİ, AZERBAYCAN VATANDAŞLARINA DAĞISTAN SINIRINDA ATEŞ AÇTI!

Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebi ile ülkesinin sınır giriş çıkışlarını kapatan Azerbaycan’ın, dışarıda mahsur kalan vatandaşları sorunlar yaşıyor.

RUS POLİSİ, AZERBAYCAN VATANDAŞLARINA DAĞISTAN SINIRINDA ATEŞ AÇTI!
Bu içerik 341 kez okundu.
Advert

Koronavirüs (Covid-19) salgını sebebi ile ülkesinin sınır giriş çıkışlarını kapatan Azerbaycan’ın, dışarıda mahsur kalan vatandaşları sorunlar yaşıyor. Özellikle Rusya’nın çeşitli bölgelerinde çalışan Azerbaycanlılar, salgınının başlamasının ardından ülkelerine dönmek için geldikleri Dağıstan-Azerbaycan sınırında uzun zamandır bekliyorlar. Yüzlerce kişi kendi vatanlarına geçmek için aylardır pek çok zorlukla mücadele ediyor. Bölgedeki olaylar, Rus polisinin bekleyen Azerbaycan Türklerine 15 Haziran 2020 gecesinde ateş açmasıyla şiddetlendi.

ÇOK SAYIDA AZERBAYCANLI YARALANDI!

Uygun karantina şartlarının sağlanıp ülkeye kontrollü geçişlerin tamamlanamaması nedeniyle bölgedeki karışıklığının ne zaman son bulacağı bilinmiyor. Meherremkend ilçesi Kullar kasabası sınırında bekletilen Azerbaycan vatandaşları dün gece yaşanan duruma tepki gösterince Rusya polisi otomatik silahlarla halkın üzerine ateş açtı. Sınıra doğru yürümek isteyen Azerbaycanlılardan çok sayıda kişinin yaralandığı bilgisi geliyor.

PROF.DR. TOĞRUL İSMAYIL: AZERBAYCANLI YETKİLİLERİN BİR AN ÖNCE VATANDAŞLARINA SAHİP ÇIKMASINI TALEP EDİYORUZ

Konuya ilişkin Kırım Haber Ajansının sorularını cevaplayan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof.Dr. Toğrul İsmayıl şunları söyledi:

‘’Dağıstan sınırında uzun süredir bekletilen ve süreç içerisinde sayıları artan Azerbaycan vatandaşlarının maalesef ülkeye girişlerine izin verilmiyor. Gergin bekleyiş dün gece ciddi bir tepki hareketine dönüştü. Rusya polisi zaten zor durumda olan bu insanları zor kullanılarak ve otomatik silahlarla ateş ederek durdurdu. Pek çok yaralı ve tutuklu olduğu bilgisi geliyor.”

Azerbaycan’ın karantina imkânlarının kısıtlı olduğu mazereti ile vatandaşlarını sınırda bekletmesini doğru bulmadığını ifade eden İsmayıl, şimdi 150 kişinin otobüslerle alınacağı açıklanıyor ancak bu kişiler neye göre belirlenecek, diğer kalan vatandaşları nasıl bir durum bekliyor bilemiyoruz. Azerbaycanlı yetkililerin bir an önce vatandaşlarına sahip çıkmasını talep ediyoruz.” dedi.

HİKMET HACIYEV: ‘SINIRDAKİ VATANDAŞLARIMIZ KURALLARA RİAYET EDEREK BEKLEMEYE DEVAM ETMELİLER’
 

Hikmet Hacıyev

Olayların ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Başkanı Hikmet Hacıyev, Azerbaycan ve Rusya sınırında yaşanan olaydan duyduğu üzüntüyü belirtti. Covid-19 salgın sürecinde 2020 Mart ayından itibaren 20 bin kişiden fazla Azerbaycan vatandaşının  ülkeye geri dönüşünü sağladıklarını ifade eden Hacıyev, Rusya’dan hava yolları ve Samur sınır kapısı üzerinden 2976 kişinin dönmesini sağladıklarını söyledi.

Bu çalışmaların yurt dışındaki vatandaşlara daha kolay ulaşabilmesi adına ‘’Evə gedirəm’’ adlı internet sitesini açtıklarını ve kayıtları buradan yürüttüklerini söyleyen Hikmet Hacıyev, ”Azerbaycan ve Rusya’nın kurumları beraber çalışıyorlar. 19 Mayıs’ta 120 kişi, 26 Mayıs’ta 131 kişi, 2 Haziran’da 122 kişi ve 9 Haziran’da 13 kişi Samur sınırından Azerbaycan’a giriş yaptı. Vatandaşların ülkeye getirilmesi sürecinde önceliği yaşlılara, hastalara, kadın ve çocuklara verdik. Karantina için kullanılan yerlerin imkânları ölçüsünde işlemleri devam ettiriyoruz. Sınırdaki vatandaşlarımız kurallara riayet ederek beklemeye devam etmeliler, düzeni bozmamalılar, devlet kurumlarının işleyişine mani olmamalılar. Bu zor günlerde onlardan anlayış bekliyoruz.’‘ dedi.

 

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/rus-polisi-azerbaycan-vatandaslarina-dagistan-sinirinda-ates-acti/213769/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500