Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Başbakanını böyle susturdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Başbakanını böyle susturdu

Uluslararası bir video konferansta Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında geçen diyalog dikkat çekti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan Başbakanını böyle susturdu
Bu içerik 234 kez okundu.
Advert

Dünya liderlerinin katıldığı videolu konferans aracılığı ile düzenlenen "Doğa Ortaklığı Zirvesi"ne Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında yaşanan diyalog damga vurdu.

Dik Gazete’den Fuad Seferov’un haberine göre; Ermenistan yönetiminin Karabağ ile ilgili iddialarını sert şekilde eleştiren İlham Aliyev, "Karabağ Azerbaycan'dır. Tüm dünya bu gerçekliği böyle biliyor" diyerek Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünün sağlanacağını kaydetti. İlham Aliyev'in konuşmasına müdahale eden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, "Üzgünüm, müdahale etmem gerekiyor" diye araya girerek 2004 yılında Macaristan'da NATO işbirliği çerçevesine eğitim gören bir Azerbaycanlı subayın, bir Ermeni subayını öldürmesini ve yıllar sonra Azerbaycan'a iade edilen söz konusu subayın İlham Aliyev tarafından affedildiğini hatırlattı.

ASALA’YI HATIRLATTI

Bunun üzerine söz alan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "ASALA" terör örgütünün Türkiye'ye yönelik yaptığı terör eylemlerini hatırlattı. Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini tekrar hatırlatan İlham Aliyev, şunları söyledi: "Konuşmamda söylediğim şey uluslararası örgütlerin kararlarına dayanan tarihsel bir gerçek. Öncelikle herkes Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal ettiğini biliyor, bu bir gerçek.

İkincisi, Ermenistan Başbakanına ırkçılık hakkında konuşmasını tavsiye etmem çünkü Ermeni teröristler, tüm dünyada biliniyor. Paris'teki Orly Havalimanı’nda terör eylemi yapan Karapetyan isimli biri, daha sonra Ermenistan'a iade edildi ve Ermeni Cumhurbaşkanı tarafından affedildi. Dolayısıyla bu konular hakkında konuşulurken kendisine (Paşinyan) sakince oturmasını tavsiye ederim."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500