Moğolistan'dan ABD'deki Navajo Kızılderililerine yardım

Moğolistan'dan ABD'deki Navajo Kızılderililerine yardım

Moğolistan, koronavirüs salgını büyümeye devam ederken Amerika'ya 60.000 kişisel koruyucu ekipman sağladı.

Moğolistan'dan ABD'deki Navajo Kızılderililerine yardım
Bu içerik 356 kez okundu.
Advert

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki toplam koronavirüs vakası sayısı şimdi 120.000'den fazla ölümle 2.3 milyona ulaştı. 23 Haziran Salı günü yetkililer, yeni günlük enfeksiyon sayısının en az 34.700 vaka olmak üzere iki ay içinde en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.

ABD'nin bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci, Kongreye, birçok ülkenin ekonomilerini yeniden açmakta ısrar ettiği için enfeksiyonlarda yeni bir artış meydana geldiğini söyledi.

Bu arada, altmış yıldır komünist rejim altında yaşayan Moğolistan, Amerika Birleşik Devletleri'nde 60.000 kişisel koruyucu ekipman (KKD) sağladı.

Bu eşyalar, ülkenin en büyük salgınlarından biriyle karşılaşan ve en az hazırlıklı olan Navajo'nun yerli topluluğuna teslim edilecek. 175.000 nüfuslu bir toplulukta, Birleşik Devletler'deki en yüksek oranlardan biri olan en az 7.000 enfeksiyon olduğu bildirildi.

Pazar günü, bir Moğol Havayolları uçağı Seattle Havaalanı'na indi. Bu, ABD ile Moğolistan arasındaki ilk doğrudan uçuştu.

Moğolistan Havayolları'nın Boeing 767'si, Moğolistan ve Orta Asya'nın çoğunu yöneten 12. yüzyıl imparatorunun onuruna "Cengiz Han" olarak adlandırıldı.

Moğolistan Büyükelçisi Yongdon Otgonbayar yerel medyaya “Bu uçuş iki kat önemlidir, çünkü Moğolistan Hükümeti tarafından Amerika Birleşik Devletleri halkına Covid-19 ile mücadelede tahsis edilen 60.000 [kişisel koruyucu ekipman] taşımaktadır. " dedi.

Kargo alındıktan sonra hazır bulunan Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) Bölge Yöneticisi Michael O'Hara şunları kaydetti: “Navajo ülkesi Covid-19 tarafından çok etkilendi. Bu yüzden bu kostümler ve KKD'ler işi yapmalarına yardımcı olmak için hayati önem taşıyor. ”

3 milyon 300 bin nüfuslu Moğolistan, koronavirüs ile mücadelede en başarılı ülkelerden biridir. Raporlara göre, ülke Ocak ayında sınırı kapatmak ve yayılmayı durdurmak için acil önlemler aldı.

Johns Hopkins Üniversitesi'ne göre, ülkede toplam 215 koronavirüs vakası var ve ölüm yok.

Navajo, Navaji esas olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Amerikan yerlileridir. Navajo, Atabascan dillerine aittir. Navajo - Kuzey Amerika'nın en çok sayıdaki Hint halkından biri - yaklaşık 311 bin kişi. (2015).

Navajo'nun geleneksel evi Hogan'dır. Kadın ve erkek konutları vardır. Her ikisi de ahşaptan yapılmış ve zemindeki kutuplarla sabitlenmiş silt ile kaplanmıştır. Konutun girişi her zaman doğuya yönlendirilir, böylece sabah güneş kapı aralığında parlar.

Navajo'nun geleneksel inançları insan hayatı ve doğa arasındaki denge ile ilgilidir. İnsan yaşamındaki uyum fikirlerine Hózhóójí (Hө (өөji) denir. Dene halklarının inançlarına göre, dünyevi ve kutsal insanlar var. Buna ek olarak, Navajos Dünya'ya çarpmadan önce diğer üç dünyadan geçtiğine inanırken, Dünya “dördüncü” olarak kabul edilir.

Kaynak: centralasia

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500