Türkçe konuşanların turizm işbirliği

Türkçe konuşanların turizm işbirliği

Türk Konseyi, Türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerinden yararlanarak Türk dili konuşan ülkeler arasındaki çok taraflı işbirliğini geliştirmeye devam ediyor.

Türkçe konuşanların turizm işbirliği
Bu içerik 502 kez okundu.
Advert

Türk Konseyi, Türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerinden yararlanarak Türk dili konuşan ülkeler arasındaki çok taraflı işbirliğini geliştirmeye devam ediyor.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan, Macaristan (Gözlemci Üye) gibi ülkelerden oluşan Türk Konseyi 5. Turizm Bakanları Toplantısı, Türkiye’nin ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

TÜRKİYE EĞİTİM VERECEK

Toplantıda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm sektöründe somut işbirliği adımları atılması gerektiği üzerinde duruldu. Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde hazırlanan ve dünyadaki ilk örneklerden biri olan ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’ konusunda da Türk Konseyi ülkelerine eğitim hizmeti sunmasına karar verildi. Türk Konseyi tarafından geliştirilen Modern İpek Yolu Ortak Tur Projesi’nin genişletilerek tanıtımının yapılması ve Macar tur operatörlerinin de bu projeye dahil edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca taraflar arasında koordinasyon ve işbirliğinin artırılması amacıyla koordinasyon komitesi kurulacağı belirtildi. İpek Yolu Turizm
Başkentleri isimli yeni projenin hayata geçirilmesine karar verilen toplantıda, 2021 yılından itibaren her yıl üye devletlerden bir şehrin Türk Dünyası Turizm Başkenti olarak belirleneceği açıklandı. Ekim ayında ise üye ülkelerin seyahat acenteleri ve medya temsilcilerinin katılımıyla Türkistan’da bir turizm forumu düzenlenecek.

TURİZM CANLANIYOR 

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, toplantıda yaptığı konuşmada, sektörün durumunu şöyle özetledi: “Yeni normalin ilk yazına girerken, seyahat kısıtlamaları hafifliyor. Uzun vadeli tahminler için çok erken. Ancak azaltılmış kişisel temas, gelişmiş temizlik önlemleri, ateş ölçüm kontrolleri ve sosyal mesafe gibi seyahate uyarlanmış yeni önlemlerle insanlar turizme geri dönüyor. Kendimizi yeni normale kolayca adapte edebilirsek, önümüzdeki dönemin daha parlak geçeceğine inanıyorum.” 

ÖNEMLİ İSİMLER KATILDI

Türk Konseyi Turizm Bakanları Toplantısı’na, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Özbekistan Başbakan Yardımcısı ve Turizm Geliştirme Komitesi Başkanı Aziz Abdukhakimov, Azerbaycan Devlet Turizm Ajansı Başkanı Fuad Naghiyev, Kazakistan Turizm ve Spor Bakan Yardımcısı Urken Bissakayev, Kırgızistan Kültür Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Maksat Damir ile gözlemci üye Macaristan adına da Ulusal Turizm Ajansı Başkan Yardımcısı Laszla Könnyid katıldı.

 
KAYNAK : İTOHABER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500