Azerbaycan Cumhurbaşkanı’ndan Minsk grubuna eleştiri

Azerbaycan Cumhurbaşkanı’ndan Minsk grubuna eleştiri

Son günlerde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan işgal altındaki dağlık Karabağ’a seferler düzenlemesi ve bölge ile ilgili yaptığı açıklamalar ciddi gerginliğe neden oluyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı’ndan Minsk grubuna eleştiri
Bu içerik 285 kez okundu.
Advert

Diriliş Postası Muhabiri Ceyhun Aşirov/Azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ITV kanalına verdiği röportajında, Paşinyan‘ın, Dağlık Karabağ’ın Ermenistan’ın olduğunu iddia etmesine tepki göstererek şunları söyledi:

‘’Ermenistan Başbakanı Karabağ’ın kendilerinin olduğunu söylüyor, ben buna gerektiği cevabı veriyorum ama Minsk grubu neden buna cevap vermiyor, neden tepki göstermiyor’’

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Paşinyan’ın açıklamalarını Karabağ sorununun diyalog yolu ile çözülmesine de ciddi zarar verdiğini Minsik grubunun ise buna gerekli tepkiyi vermediğini bildirdi.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU VE MİNSK GRUBU

Ermenistan 1991’de Rus güçlerinin yardımıyla stratejik öneme sahip Hankendi’yi, 1992’de Hocalı ve Şuşa’yı işgal ederek büyük bir katliam yaptı. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere’yi de ele geçiren Ermeniler, 1993 senesinde ise Ağdam’ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerini de işgal etti.

Böylelikle Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si işgal edilirken, bir milyona yakın insan da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Ermenistan işgal sürecini tamamladıktan sonra Rusya,Fransa ve ABD’nin eş başkanlığını yaptığı AGİT bünyesinde ‘’Karabağ Sorunu”nun çözümü için Minsk Grubu oluşturulmuştu.

KAYNAK : DİRİLİŞPOSTASI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500