Arşivden Çıkan Fotoğraf, Atatürk’ün Eğittiği Türkmenler!

Arşivden Çıkan Fotoğraf, Atatürk’ün Eğittiği Türkmenler!

Irak, İran ve Afganistan’da zor koşullar altında yaşamaya çalışan ve Türkçülük davası için savaşan Türkmenler, bugüne kadar sayısız olayla mücadele etti. Öte yandan, tarihin tozlu sayfalarından çıkan bu fotoğraf, Atatürk’ün Türkmen davasına ne kadar sahip

Arşivden Çıkan Fotoğraf, Atatürk’ün Eğittiği Türkmenler!
Bu içerik 626 kez okundu.
Advert

Irak, İran ve Afganistan’da zor koşullar altında yaşamaya çalışan ve Türkçülük davası için savaşan Türkmenler, bugüne kadar sayısız olayla mücadele etti. Öte yandan, tarihin tozlu sayfalarından çıkan bu fotoğraf, Atatürk’ün Türkmen davasına ne kadar sahip çıktığını gösteriyor.

 

ATATÜRK’ÜN EĞİTTİĞİ TÜRKMENLER

1935 yılına ait bu karede, Atatürk’ün el altından verdiği destek ve yardımlarla İran’ın Türkmen Sahra bölgesinde eğitilen Türkmenler görülüyor. Atatürk’ün yardımlarıyla 1924-1935 yıllarında teçhizat ve ekipman desteği gören Türkmenler, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşturmuş olduğu Türk Dünyası Fonu’ndan yararlanarak eğitim ve sağlık hizmetleri görüyorlardı. Atatürk’ün vefatı ve İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte orada yaşayan soydaşlarımız kaderlerine terk edildi ve birçok yardım kesildi. Bu destek, 1978-1980 yılları arasında Tahran Büyükelçiliği yapan diplomatımız Turgut Tülümen tarafından ortaya çıkarılmıştır.

KAYNAK : SABİTHABER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500