ÖZBEKİSTAN'DA KORONAVİRÜS İÇİN KIRMIZI ALARM!

ÖZBEKİSTAN'DA KORONAVİRÜS İÇİN KIRMIZI ALARM!

Mayıs ayından itibaren koronavirüs salgınının yoğunluğuna göre ülkeyi bölgelere ayıran Özbekistan, 10 Temmuz’dan itibaren tüm ülkeyi en tehlikeli kırmızı tanımlı bölge olarak kabul etti.

ÖZBEKİSTAN'DA KORONAVİRÜS İÇİN KIRMIZI ALARM!
Bu içerik 403 kez okundu.
Advert

Mayıs ayından itibaren koronavirüs salgınının yoğunluğuna göre ülkeyi bölgelere ayıran Özbekistan, 10 Temmuz’dan itibaren tüm ülkeyi en tehlikeli kırmızı tanımlı bölge olarak kabul etti.

SIKI KARANTİNA TEDBİRLERİ UYGULANACAK

Özbekistan İçişleri Bakanlığı Basın Sekreteri Şohruk Giyasov tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde salgının artış göstermesi nedeniyle tüm bölgelerin kırmızı tanımlı bölge olarak kabul edileceğini söyledi. Bu süreçte sıkı karantina tedbirlerinin uygulanacağını söyleyen Giyasov, daha önce özel komisyonun Taşkent bölgesinde çalışanların işe başlamasına izin verdiğini ancak durumun kötüye gitmesi nedeniyle yeniden yasaklanacağını ifade etti.

ÜLKEDE GIDA SIKINTISI OLMAMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILDI

Ayrıca Giyasov, ülkede yiyecek sıkıntısı yaşanmaması için özel bir çalışma yaptıklarını ve uygulamalar ile ilgili açıklama yapacaklarını da sözlerine ekledi.

10 Temmuz’dan 1 Ağustos’a kadar sadece marketlerin ve eczanelerin çalışmasına izin verilecek.


Özbekistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Elmira Basithanova

“FARKLI YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ”

Özbekistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Elmira Basithanova, mevcut zorluklara rağmen toplumu koronavirüsle mücadelede birleşmeye çağırdı. Basithanova, konu ile ilgili açıklamasında “Tüm dünyanın zorlandığı bu günlerde salgına karşı ülkemizde kontrolü elimizde tutmaya gayret ediyoruz. Herkese yardım edecek zamanımız ve imkanımız olmayabiliyor. Bu nedenle ülkece birbirimize destek olmalıyız. Bu pandemiden sonra herkesin değişmesi gerekecek. Farklı yaşamayı öğrenmeliyiz, tüm dünya farklı yaşamayı öğrenmeli. Karantina kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalarak bu süreçten az yara alarak kurtulamayız.” dedi.

ÖZBEKİSTAN SAĞLIK SİSTEMİ ZOR DURUMDA

Koronavirüsle Mücadele Merkezi Temsilcisi Habibullah Akilov yaptığı açıklamada, şuan sağlık sisteminin kaynaklarının tükendiğini söylesem abartı olmaz diye konuştu. Hastanelerin dolu olduğunu belirten Akilov, bu nedenle asemptomatik hastaların evde tedavi edilmesine izin verdik dedi. Durumun herkes için zor olduğunu söyleyen Akilov, “Yöneticiler, doktorlar ve sıradan insanlar tüm dünya bu sorunla mücadele ediyor.” dedi.

Özbekistan’da 9 Temmuz itibariyle, bildirilen koronavirüs vakalarının sayısı 11 bin 259 oldu. Bu kişilerin yaklaşık 45 tanesinin durumu ağır.

ÖZBEKİSTAN’DA CAMİLER KAPANDI

Özbekistan Cumhuriyeti Özel Karantina Komisyonu, sıkılaşan karantina kuralları gereğince toplu taşıma ve toplu yemek hizmetlerine yasak getirdi. Ayrıca parklar, spor salonları, yüzme havuzları, ana okulları, pazarlar ve diğer pek çok tesis için de kısıtlamalar getirildi. 1 Ağustos’a kadar özel araçların hareketlerini de kısıtlayan komisyon, Karakalpakistan ve Taşkent’in giriş çıkışlarını da özel izne bağladı. Ayrıca Özbekistan Müslümanlar Dairesi ve diğer dini mezheplerin önerilerini dikkate alarak 1 Ağustos’a kadar camilerin ve dini kuruluşların çalışmalarını da askıya alma kararı aldı.

 

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/ozbekistanda-koronavirus-icin-kirmizi-alarm/221304/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500