ÖZBEKİSTAN'DA KARANTİNA İSYANI

ÖZBEKİSTAN'DA KARANTİNA İSYANI

Taşkent’in Urtaçirçik bölgesindeki Urtasaray karantina bölgesinde yurt dışından gelerek 14 günlük zorunlu karantina sürecini geçiren Özbekistan vatandaşları, 8 Temmuz’da mağdur olduklarını söyleyerek isyan başlattı.

ÖZBEKİSTAN'DA KARANTİNA İSYANI
Bu içerik 470 kez okundu.
Advert

Taşkent’in Urtaçirçik bölgesindeki Urtasaray karantina bölgesinde yurt dışından gelerek 14 günlük zorunlu karantina sürecini geçiren Özbekistan vatandaşları, 8 Temmuz’da mağdur olduklarını söyleyerek isyan başlattı.

ÖZBEK KADINLARIN İSYANI

Karantinada gerektiğinden fazla kaldıklarını ve yeterli yiyecek verilmediğini ve yetkili kimseye ulaşamadıklarını söyleyen karantina sakinleri, mağdur olduklarını iddia ederek seslerini duyurabilmek için isyan başlattı. İsyanı özellikle çocukları aç kalan kadınların çıkardığı bildirildi.

30 GÜNDÜR KARANTİNADA OLAN VAR

Kilitli demir kapıları açmaya çalışan ve konteynerlerin çatılarına tırmanan karantinadaki insanlar, serbest kalmak istedi. Karantinada 14 günü tamamlayanların evlerine gönderilmediğini iddia eden Özbek vatandaşları, 30 gündür karantinada kalanların olduğunu ve ne zaman taburcu edileceklerine dair bir bilgi verilmediğini ifade etti.

“BİZİ KARANTİNADAN ÇIKARMAMAK İÇİN EMİR ALDILAR”

İsyan eden vatandaşlar kilitli kapıların ardından, “Bizi buradan çıkardıklarında, burada yaşadıklarımızın hesabını kim verecek? Karantinaya sağlıklı gelen insanların bile enfekte olmasından korkuyoruz!” diye bağırdı. Karantinaya alınan ve taburcu olmayı bekleyen Özbekler, devletin üst kademelerinden bırakılmamaları yönünde bir talimat geldiğini düşündüklerini belirtti. Sınırlarda bekleyen binlerce Özbek vatandaşının da karantina bölgelerinde boş yer olmaması nedeniyle ülkeye girmesine izin verilmiyor.

KARANTİNA İSYANI BÜYÜYOR

8 Temmuz’da başlayan isyan 9 Temmuz’da diğer bloklara da yayıldı. İsyan eden vatandaşlar, 9’unda taburcu olmayı bekleyen yaklaşık bin kişinin yeni vakaların görülmesi mazereti ile çıkarılmadığını söyledi. Bu durumda olanlar, 14 gün daha karantinada kalmak durumunda kalacak. Evlerinde küçük çocukları olanlar, işleri olup çalışması gerekenler ne yapacaklarını bilemediklerini ifade etti.

ÖZBEKİSTAN SAĞLIK BAKANLIĞI İSYAN İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Özbekistan Sağlık Bakanı Yardımcısı Ulugbek Sabirov, karantina bölgesi Urtasaray da meydana gelen olaylar hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bir odada dört kişi var ve bunlardan birisinde virüs tespit edilirse, hemen başka bir yere aktarılır. Doğal olarak, kalan üç kişinin karantina süresi mecburen uzatılmalıdır. Bu tedbir, insanlarımızın gerçekten koronavirüs ile enfekte olmadığından emin olmamız için gereklidir. Maalesef insanlarımızın sabrı yok. Zorunlu karantina süresinin uzatılmasını tabii ki istemiyor ve karantina bölgesinde diğerlerinden daha uzun süre tutulduklarını iddia ederek isyan ediyorlar. Ancak 9 Temmuz’da Özbekistan’da kayıtlı olan koronavirüs vakalarının sayısının 472’lik bir rekorla artarak 11.564’e ulaştığı unutulmamalıdır, gün içinde 6 ölüm vakası oldu. Kovid-19’un en genç kurbanı 28 yaşındaydı. Tedbirleri sıkı tutmalıyız.”

55 hektarlık bir alana inşa edilmiş olan Urtasaray karantina kampı, Özbekistan’ın en büyük kampı olma özelliğini taşıyor. 24 blok ve 3467 dört kişilik konteynerden oluşuyor. Resmi rakamlara göre, Urtasaray kampında 20 binden fazla kişi karantina altında tutuluyor.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/ozbekistan-da-karantina-isyani/221607/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500