TÜRKİYE, BU SABAH KIRIM TATARLARININ EVLERİNE YAPILAN BASKINLARLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına uygulanan baskılarla ilgili açıklamada yaptı. Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Türklerinin evlerine bu sabah gerçekleşen baskın ve gözaltıların “sistematik baskı ve sindirme politikasını

TÜRKİYE, BU SABAH KIRIM TATARLARININ EVLERİNE YAPILAN BASKINLARLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU
Bu içerik 253 kez okundu.
Advert

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına uygulanan baskılarla ilgili açıklamada yaptı. Dışişleri Bakanlığı, Kırım Tatar Türklerinin evlerine bu sabah gerçekleşen baskın ve gözaltıların “sistematik baskı ve sindirme politikasının son örneği” olduğunu vurguladı.

İşgal altındaki Kırım’da bu sabah yine Kırım Tatarlarının evlerine baskınlar düzenlendi. Düzenlenen baskınlarda, İçki (Sovetskoye) bölgesinde, Sudak kentinde ve Sudak bölgesindeki Koz köyünde Kırım Tatarların evlerinde aramalar yapıldı. Amalardan sonrasında alıkonulan 4 Kırım Tatarı için Türkiye’den de tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, “Kırım’da bu sabah Kırım Tatar Türklerinin evlerine yapılan baskınları ve gözaltı uygulamalarını endişeyle izliyoruz.” ifadesini kullandı.
 

“SOYDAŞ KIRIM TATARLARININ YANINDA OLACAĞIZ”

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, “Kırım’da bu sabah Kırım Tatar Türklerinin evlerine yapılan baskınları ve gözaltı uygulamalarını endişeyle izliyoruz. Sözkonusu gelişme, Kırım’ın 2014 yılında yasa dışı ve gayrimeşru olarak ilhak edilmesinin ardından Kırım Tatarlarına uygulanan sistematik baskı ve sindirme politikasının son örneğidir. Türkiye, hak ve menfaatlerini barışçı yollarla savunan ve demokratik yöntemlerle seslerini duyurmaya çalışan soydaş Kırım Tatarlarının yanında olmayı her daim sürdürecektir.” diye ifade edildi.

BU SABAH KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN DÜZENLENDİ

Bilindiği gibi, işgalci güçler bu sabah Kırım’ın Seyitler (Nijnegorsk) kasabasında yaşayan Kırım Dayanışması ve Grani.ru haber sitesinin muhabiri Ayder Kadırov, İçki (Sovetskoye) bölgesinde yaşayan Kırım Tatarı Enver Topçu, Sudak kentinde yaşayan Ridvan Umerov ve Sudak bölgesindeki Koz köyünde yaşayan Ayder Ablyakimov’un evlerinde aramalar yapıldı. Amalardan sonrasında dört Kırım Tatar alıkonuldu.

 

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/turkiye-bu-sabah-kirim-tatarlarinin-evlerine-yapilan-baskinlarla-ilgili-aciklamada-bulundu/240576/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Şüphesiz ki bu hizmet en az TÜRK'E düşman olanlar kadar cesur yüreğe sahip TÜRK EVLATLARININ sorumluluk bilinciyle var olacaktır!
Saatli Mahallesi Ö.F.  Nemanzade'nin adını taşıyan okul kadrosundan örnek bir adım.
Saatli Mahallesi Ö.F. Nemanzade'nin adını taşıyan okul kadrosundan örnek bir adım.