ÇİN ZULMÜNDEN KAÇAN KAZAK GENÇ, UKRAYNA'DA TUTUKLANDI

ÇİN ZULMÜNDEN KAÇAN KAZAK GENÇ, UKRAYNA'DA TUTUKLANDI

Doğu Türkistanlı Kazak genç Ersin Erkin (23) ÇKP’nin baskıları altındaki Doğu Türkistan’dan kaçarak Kazakistan üzerinden Almanya’ya gitmeye çalışırken Ukrayna polisi tarafından tutuklanıp sınır karakoluna götürüldü.

ÇİN ZULMÜNDEN KAÇAN KAZAK GENÇ, UKRAYNA'DA TUTUKLANDI
Bu içerik 150 kez okundu.
Advert

Doğu Türkistanlı Kazak genç Ersin Erkin (23) ÇKP’nin baskıları altındaki Doğu Türkistan’dan kaçarak Kazakistan üzerinden Almanya’ya gitmeye çalışırken Ukrayna polisi tarafından tutuklanıp sınır karakoluna götürüldü. Tutuklanan Kazak Türkü mahkemeye çıkartılırken, Çin’e iade edilme kararı ile karşı karşıya olduğu öğrenildi.

Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamalarından ve zulümlerinden kaçan, Doğu Türkistan’ın Gulca vilayeti Ciliyüzü köyünden olan 23 Yaşındaki Kazak genci Ersin Erkin’in, geçen ay siyasi sığınma talebinde bulunmak için Kazakistan üzerinden önce Ukrayna ve Polonya, sonra da Almanya’ya gitmek isterken beklenmedik bir şekilde 11 Ekim 2020’de Ukrayna polisi tarafından tutuklanıp sınır karakoluna götürüldüğü bildirildi. Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) müdahalesi sonrasında Ukrayna devletinin Kazak genci sınır dışı etmeme sözü verdiği öğrenildi.

Deutsche Welle’nin 12 Kasım 2020 tarihindeki haberine göre halen Ukrayna’da tutuklu bulunan Kazak gencin tutuklandıktan 4 gün sonra mahkemeye çıkarılarak Çin’e iade edilmesi kararı verilmesi üzerine, Kazakistan merkezli Atayurt İnsan Hakları Örgütü yetkilisi Sirikcan Bleşoğlu (Serkecyan Bleşoğlu) Ukrayna polisiyle irtibata geçti. Ersin’in Çin’e iade edilmesi halinde hayati tehlikeye gireceğini ve bu gerçekleşirse Ukrayna’nın uluslararası toplumdan baskı göreceğini bildirdiği aktarıldı.

Edinilen bilgilere göre Sirikcan Bleşoğlu’nun iletişime geçtiği polis memurunun Ersin’in Çin’e dönmeyi kabul ettiğini söyleyerek iletişimin kesildiği belirtilirken Kazak gencin başkalarıyla iletişim kurmaktan men edildiği iddia ediliyor.
Ersin Erkin’in akıbetiyle ilgili endişeler artarken sığınabileceği güvenli ülkelerden ve uluslararası toplumdan yardım bekleniyor.

 

ÇİN ZULMÜNDEN KAÇAN KAZAK GENÇ

Sincan’dan kaçan bir Kazak, geçen ay Ukrayna’dan Polonya’ya geçmek üzereyken polis tarafından tutuklandı. Amerika Birleşik Devletleri müdahale ettikten sonra, Ukrayna onu sınır dışı etmeme sözü verdi, ancak 11 Kasım’da Sincan’a geri gönderilebileceği bildirildi.

2017’den beri bir milyondan fazla etnik azınlık Müslüman, Çin hükumeti tarafından Sincan’daki ÇKP’nin eğitim kamplarında hapsedildi ve birçok insan bu kaderden kaçmak için Sincan’ı terk etmeye karar verdi. 23 yaşındaki Kazak, Sincan’dan geçen ayın ortasında Kazakistan’dan başlayıp Ukrayna’dan geçmek niyetiyle Sincan’dan ayrıldı. Polonya’ya siyasi sığınma başvurusu yapmak için Almanya’ya gitti. Ancak 11 Kasım’da Ukrayna’nın batısındaki sınır kenti Lviv’de yakın yerde tutuklandığı bildirilen Erkin, şu anda yerel bir geri gönderme merkezinde gözaltında tutuluyor ve Çin’e geri gönderilme kaderiyle karşı karşıya.

Uzun süredir Sincan yeniden eğitim kampları konusunu takip eden Kazak İnsan Hakları Örgütünün Kurucusu Sirikcan Bleşoğlu, Deutsche Welle’ye Erkin’in geçen hafta Ukrayna’da tutuklandığını ve örgütü bir an önce aradığını söyledi. Sirikcan Bleşoğlu, ayrıca derhal Kazakistan’daki BM temsilciliğiyle ve Kazakistan’daki ABD ve Almanya diplomatlarıyla da temasa geçti.

ABD merkezli Çin Yardım Derneği, Erkin’in Çin’e geri gönderilebileceğini öğrendikten sonra acilen ABD Dışişleri Bakanlığının ilgili birimleriyle temasa geçti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna hükumeti ve Birleşmiş Milletler ile derhal koordinasyon sağladı. Ukrayna, başlangıçta yapılan görüşmeler ile Erkin’i hemen Çin’e geri göndermeyeceğine söz verdi ve BM mülteci ajansı avukatlarının Erkin ile görüştüğünü söyledi.

Edilen birkaç videoda Erkin’in, bu yıl 16 Ekim’de Ukrayna’nın sınır şehri Lviv’e geldiğini ancak 21 Ekim’de belgelerini kaybettiğini belirtildi. Başlangıçta bir belge başvurusunda bulunmak için Çin konsolosluğuna gitmeyi umuyordu, ancak tutuklanmaktan korktuğu için Lviv’den yasadışı olarak Polonya’ya girmeye karar verdi ve oradan da siyasi sığınma aramak için Frankfurt veya Berlin’e gitti.

Ancak Ukrayna polisi tarafından Lviv’de tutuklandı ve dört gün tutuldu. İlk duruşmadan sonra, yerel polis onu Çin’e geri göndermeye karar verdi ve bu onu çok endişelendirdi, bu yüzden videoyu kaydetti ve uluslararası toplumdan yardım istemeye karar verdi.

ÇİN’E GERİ GÖNDERİLMESİ SÖYLENDİ

Ancak Sirikcan, 11 Kasım günü Çin saatiyle 17.00’de Ersin’den bir telefon aldığını ve gözaltı merkezindeki yetkililerin aniden kendisine bilet almasına yardım ettiklerini ve onu Çin’e geri göndereceklerini söylediklerini aktardı. Sirikcan, “Yetkiliye telefonda Ersin’in Çin’e geri gönderilmesi halinde sadece Ukrayna’nın uluslararası toplum tarafından kınanacağını değil, Ersin’in hayatının da tehdit edileceğini” açıkladı.

KAZAK GENÇ, ÇİN TEHLİKESİNDEN KAÇAN İLK KİŞİ DEĞİL

Aslında, Uygurlar veya Kazaklar ilk kez denizaşırı yerel polis tarafından gözaltına alınmıyor ve Çin’e geri gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya. Geçen yıl Ekim ayında, üç Uygur yerel polis tarafından Gambiya Havaalanında gözaltına alındı ​​ve yerel polis tarafından Çin Büyükelçiliğine götürüldü. Denizaşırı Uygur grupları yerel polisle defalarca müzakere ettikten ve ABD Dışişleri Bakanlığı koordinasyon için personel gönderdikten sonra, üçü Çin’e geri gönderilmedi.

Buna ek olarak, Şubat 2019’da, Qalymbek Shahman adlı Kazak bir adam Özbek havaalanında Çin’e sınır dışı edilmekle karşı karşıyaydı ve yardım için bir video görüşmesi kaydetmek için cep telefonunu kullandı. Sharman daha sonra BM mülteci ajansı tarafından korunduğu Tayland’ın Bangkok şehrine transfer edildi.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/cin-zulmunden-kacan-kazak-genc-ukrayna-da-tutuklandi/276354/
DOĞU TÜRKİSTAN KAZAK HABER KAZAKİSTAN URUMÇİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500