Kırgızistan, Kripto Para Birimlerini Düzenlemek İçin Harekete Geçti!

Kırgızistan, Kripto Para Birimlerini Düzenlemek İçin Harekete Geçti!

Bitcoin’in ve kripto para piyasasının popülerliği arttıkça, ülkelerde harekete geçti diyebiliriz

Kırgızistan, Kripto Para Birimlerini Düzenlemek İçin Harekete Geçti!
Bu içerik 215 kez okundu.
Advert

Bitcoin’in ve kripto para piyasasının popülerliği arttıkça, ülkelerde harekete geçti diyebiliriz. Bu hareketin temelinde yasal düzenlemeler yer alıyor. Belirsiz bir piyasanın, daha düzenli hale getirilmesi, birçok ülkenin gündeminde. Orta Asya ülkesi Kırgızistan, Kırgızistan Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (NKBR) kripto para birimlerini, özellikle de kripto para alım satımı ve kripto para birimleri içinde işlemler sağlayan kuruluşların faaliyetlerini düzenlemeye geçmesinden sonra, harekete geçen son ülke oldu.

NBKR’nin esasında, teklif için halktan tavsiyeler toplama sürecinde olduğunu söyleyebiliriz. Önerilen düzenlemelerin amacı, teknolojilerin ve pazarın geliştirilmesi için uygun koşullar yaratırken, aynı zamanda ilgili riskleri en aza indirgemek ve tüketici haklarını korumak.

İlginç bir şekilde NKBR, önerilen düzenlemeyi gündeme getiren nedenler olarak, teknoloji ve ticaretin gelişmesi için elverişli bir ortamın bulunmamasını, tüketicilerin ve yatırımcıların haklarının korunmasını, dolandırıcılık planlarının ortaya çıkmasını ve suç faaliyetlerinin finansmanını gösterdi.

Önerilen düzenlemelerin bu sorunları ele almasının yanı sıra kripto için optimal bir vergi getirmesi de bekleniyor. Bununla birlikte, NKBR, teknolojik özellikler ve kripto para birimlerinin sınır ötesi doğası nedeniyle bu düzenlemeleri uygulamak için bir mekanizma yetersizliği olabileceğini de kabul etti. Bu şekilde, optimum bir vergi rejimi geliştirmek ve aynı zamanda kripto para birimi işlemlerinin etkin bir şekilde izlenmesini sağlamak zor olacaktır.

 

Kripto para birimleri Kırgızistan’da yasal olarak işlem gören varlıklar olsa da, bu gelişme, ülke içindeki oldukça yeni olan kripto alanının düzenlenmesine yönelik atılan ilk adım.

KAYNAK :  https://www.koinfinans.com/

 
 
KIRGIZİSTAN BİTCOİN BTC SANAL PARA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500