KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞIN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞIN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, hasta oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını belirtti. Abdullayeva, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAĞIN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI
Bu içerik 502 kez okundu.
Advert

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, hasta oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını belirtti. Abdullayeva, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları yetkililerini oğluyla ilgili durumun çözülmesi konusunda yardımcı olmaya çağırdı.

Rus yetkililerin, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde 16,5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, oğlunun tutulduğu cezaevinde hastalandığını ama hastane yerine ceza hücresine atıldığını kaydetti.

“OĞLUMUN ACİL YARDIMA İHTİYACI VAR”

Söz konusu durum nedeniyle Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları yetkililerine yardım çağrısında bulunan Abdullayeva, sosya medya hesabı üzerinden 17 Kasım günü yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Oğlumun acil yardıma ihtiyacı var! Oğlum Teymur Abdullayev çok hasta (virüs). Böylesine ciddi ve ölümcül bir rahatsızlıkla hücrede tutuluyor ve durumu daha da kötüleşti. Bugün Ufa’lı bir avukat cezaevine gerekli ilaçları teslim etti ve oğlum Teymur’un bugün hücreye atıldığını öğrendi! Cezalandırma sistemi oğlumu acımasızca öldürüyor… Bu kış aylarında, Ural’da ise kar yağıyor, yüksek ateş, öbstrüksiyon, halsizlik ve öksürüğü olan bir hasta, acil tıbbi yardım yerine ceza hücresine gönderiliyor! İlgili makamlardan oğlumun fiziksel durumunu, tutulduğu şartları, vücut ısısı ve tedavi koşullarını kontrol etmek için cezaevini ziyaret etmesini rica ediyorum! Hasta biri böyle bir baskıyı kaldıramaz! Oğlumun kurtarılması gerekiyor!!!

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-siyasi-tutsagin-annesinden-yardim-cigligi/277328/

KIRIM KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK Teymur Abdullayev Dilara Abdullayeva UKRAYNA RUSYA KIRIM TATARLARI KIRIM TÜRK CUMHURİYETİ AKMESCİT Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500