ÇİN'İ "RAHATSIZ EDEN" UYGUR TÜRKÜ AKTİVİST İHSAN GÖZALTINA ALINDI!

ÇİN'İ "RAHATSIZ EDEN" UYGUR TÜRKÜ AKTİVİST İHSAN GÖZALTINA ALINDI!

Çin’in insan hakları ihlallerini ve zulmünü çeşitli faaliyetlerle dünyaya duyurmaya çalışan Uygur Türkü aktivist Abdülşükür Abdülbasit (İhsan) gözaltında.

ÇİN'İ
Bu içerik 167 kez okundu.
Advert

Ayyıldız Huri KAPTAN / QHA Ankara

Çin’in insan hakları ihlallerini ve zulmünü çeşitli faaliyetlerle dünyaya duyurmaya çalışan Uygur Türkü aktivist Abdülşükür Abdülbasit (İhsan) gözaltında. Kendisi Türkiye’ye geldiği için tüm aile üyeleri Çin hükumeti tarafından toplama kamplarına alınan, babası Çin Komünist Partisinin (ÇKP) sorgulamalarında öldürülen, annesinden ise 4 yıldır haber alamayan ve hak arayışını sürdüren Uygur aktivist İhsan, 20 Kasım gecesi evine gerçekleştirilen bir baskınla gözaltına alındı. Uygur aktivistin eşi, avukatı, en yakın arkadaşı ve Türkiye’deki Uygur diasporası, olay hakkındaki gelişmeleri Kırım Haber Ajansı (QHA) ile paylaştı.

Sefaköy’deki evine 20 Kasım 2020 gecesi saat 00.00-01.30 sıralarında yapılan polis baskınıyla tutuklanan Uygur aktivistin, Çin zulmünü dünyaya duyurmaya çalışarak en fazla faaliyet gösteren Türkiye’deki Uygur diasporasından olduğu biliniyor. Polisin İhsan’ın evini terör örgütüne üye olduğu şüphesiyle 1 buçuk saat boyunca aradığı ve tutukladığı eşi ve olayın yakın takipçilerince aktarıldı.

Kırım Haber Ajansı (QHA), Uygur Türkü aktivist İhsan’ın olaya tanıklık eden eşi, gelişmeleri yakından takip eden Avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, en yakın arkadaşı Enver ve Türkiye’deki Uygur diasporasından konuya ilişkin bilgi aldı.

İşte olaya tanıklık eden İhsan’ın eşi Nuriman Abdulkadir’in QHA ile paylaştığı ayrıntılar şöyle:

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Nuriman Abdulkadir. 24 yaşındayım. İhsan’ın eşiyim ve 2 yaşında bir kızım var.

Eşiniz hangi gerekçe ile gözaltına alındı?

N.A. – Bilmiyorum. İhsan normal, kendi işinde gücünde biriydi. Sefaköy Kemal Paşa Mahellesi’nde telefon dükkanı vardı. Bugün karakolda öğrendiğime göre terör şüphelisi olarak tutuklanmış ben çok şaşırdım. Eşimin böyle şeylerle hiç alakası yoktu.

Gözaltı sürecini anlatır mısınız? Neler yaşandı?

N. A. – Küçükçekmece Sefaköy Gültepe’deki evimizde 20 Kasım gece saat 12:30’da evi bastılar. Evde 2 yaşındaki kızımla uyuyorduk. Bir anda polis diye kapıya vurmaya başladılar. İhsan üstünü giyene kadar kapıyı kırıp içeriye girdiler. Kızımla ben çok korktuk. Korkudan kızımla ağlamaya başladık. Sonra İhsan’ı yatırıp ters kelepçe taktılar. Daha sonra bir kağıda bakarak bir şeyler okudular ama o an korkudan hiçbir şey anlamadım. Polisler üstümü aradı, sonra da evin her yerini aradılar. Ardından İhsan’ı götürdüler ve kızımla ben o şoku hala atlatamadık. Kızım da çok korktu, gece hiç uyumadan ağladı.

İhsan kimdir? Türkiye’ye nasıl geldi? Ailesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

N.A. – İhsan’ın pasaporttaki ismi Abdulşükür, soyadı ise Abdulbasit ama küçüklüğünden beri İhsan ismini kullanıyor. İhsan 28 yaşında Türkiye’ye 2016’nın 5. ya da 6. ayı civarlarında yasal yollarla, normal pasaportla geldi. Sonra Çin’deki zulümleri bildiği için geri gitmedi burada kaldı. İhsan’ın babası Çin’deki toplama kampında öldürüldü, annesi ve kardeşlerinden hala hiç haber alamadık.

Benim eşim suçsuz, asla öyle terörle alakası yok. Bizim evimiz kira, onun kazandığı parayla geçiniyoruz, küçük çocuğumla ben ne yapacağımı bilmiyorum. Onun suçsuz olduğunun kanıtlanıp bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum!

AVUKAT PROF. DR. DOĞAN: TV KANALLARININ YANLIŞ HABERLERİ İÇİN YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIM

Sefaköy’de ikamet eden Uygur Türkü İhsan’ın avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan, gözaltına dair takip ettiği gelişmeleri şöyle aktardı:

Bugün gözaltındaki İhsan ile ilgili gelişmeleri avukatı olarak yakından takip ettiniz? Neler söylemek istersiniz?

İ.D. – “İhsan bey 20 Kasım’ı 21Kasım’a bağlayan gece DEAŞ şüphelisi olması gerekçesiyle evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Ancak ben bütün evraklarını inceledim kendisine yönelik böyle bir suçlama söz konusu değil. Bu nedenle İhsan beyi bu şekilde video haber olarak yayımlayan çeşitli televizyonlar kanalları (Kanal A, Kanal 24 vs.) var onlardan da bu yanlışlığı düzeltmeleri için tekzip talep edeceğim.

“BU, ÇİN LOBİSİNİN BASKILARINDAN KAYNAKLANAN BİR GÖZ DAĞI”

Diğer bir husus ise İhsan beyin sürekli oturma izni var. Hiçbir suç kaydı yok. İhsan bey devamlı olarak İstanbul Valiliğine gidip gelen, sürekli göz önünde olan biri. Benim düşüncem bu olay tamamen ailesi için yaptığı barışçı eylemlerden dolayı Çin lobisinin baskılarından kaynaklanan göz dağı vermek için yapılmış bir işlem. Kendisinin burada resmi olarak iş yeri var, eşi ve çocuğuyla ikameti var. Türkiye’ye 2016 yılında gelmiş ve Türkiye’den başka hiçbir ülkeye gitmemiş biri. Atfedilen suçlara hiçbir dayanak olmadığı halde maalesef yarın tekrardan geri gönderme merkezine gönderecekler. Ben avukatı olarak serbest bırakılması için Sulh Ceza Hakimliğine gerekli itirazlarda bulunacağım.”

“TAMAMEN YALAN VE İFTİRA, TERÖR SORGUSUNA MUHATAP DEĞİL”

Kendisinin Suriye sınırında yasadışı yollarla ülkeye giriş yaparken yakalandığı iddiaları var?

İ.D. – Tamamen yalan, tamamen iftira. Hiçbir şekilde böyle bir şey söz konusu değil. Zaten DEAŞ adına hiçbir suçlama yöneltilmemiş, sadece evi 1 buçuk saat kadar bir süre aranarak kendisi de gözaltına alınarak Sefaköy Polis Merkezine getirilmiş. Burada da hiçbir şekilde terör sorgusuna muhatap değil.

“BU BİR MESAJ ASLINDA…”

İ.D. – Televizyonların bu şekilde sorumsuzca, insanları masumiyet karinesini göz ardı ederek suçlu ilan etmeleri son derece iğrenç ve üzücü bir şey. Yakalanan insanlar var bunlardan sadece bir tanesi Doğu Türkistanlı ve bu olay için onun videosunu yayımlıyorlar. Bu bir mesaj aslında. Bilindiği üzere Türkiye’de on-on iki kişi var. Bu insanlar ailelerinin sesini duyurmaya çalışarak sürekli ellerinde pankartlarla sessiz eylemler yapıyorlar. İhsan bey de bunlardan biri. Aynı zamanda ben bu gözaltı işleminin tesadüf olmadığına inanıyorum. Ama hiç kusura bakmasınlar, onların zannettikleri gibi ne DEAŞ ne başka bir terör örgütüyle hiçbir ilgisi yok, suç kaydı bile yok. Türkiye’ye tamamen yasal yollarla gelmiş, geçerli bir pasaportu var ve süresiz oturma iznine sahip.

İhsan’ın 2016 yılından beri haber alamadığı ailesi hakkında bir gelişme veya bilgi var mı?

Hayır, zaten onlar için sesini duyurmaya çalışıyor ve bu ve benzeri durumlar başına onu susturmak için bu yüzden geliyor. Tekrar ediyorum İhsan’ın DEAŞ’la hiçbir ilgisi yoktur, 2016’dan beri Türkiye’de yasal olarak bulunduğunu, Türkiye’den başka bir ülkeye çıkmadığını özellikle vurguluyorum. Son olarak bu videoyu hiçbir araştırma yapmadan sorumsuzca yayımlayan ve müvekkilimi suçlu ilan eden televizyon kanallarından tekzip isteyeceğimi, gereken yasal yollara başvuracağımı da altını çizerek belirtiyorum.

EN YAKIN ARKADAŞI ANLATTI

İhsan’ın yakın arkadaşı ve tutukluluğu süresince ailesiyle birlikte gelişmeleri yakından takip eden Uygur Türkü Enver’in konuya ilişkin aktardıkları ise şöyle:

E. – İhsan terör örgütü ile bağlanıtısı olduğu gerekçesiyle 20 Kasım 2020 tarihinde gece 00.00-1.30 sıralarında gözaltına alındı. Çin hükumeti İhsan’ın ailesini ‘İhsan’ı neden Türkiye gönderdiniz?’ diyerek sorguladı ve babasını işkence ile şehit etti. İhsan Türkiye’ye 2016 yılında pasaport ile geldi, burada ikamet ediyor annesinden de 4 senedir haber alamıyor. İhsan daha önce de terör örgütü (DEAŞ) üye olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı ancak bir kaç ay sonra suçsuzluğu kanıtlanınca serbest bırakılmıştı şimdi tekrar aynı şey başına geldi.

 

“BEN DE GÖZALTINA ALINDIM, SEBEP İSE ÇİN’İN RAHATSIZ OLMASI”

E. – Yaklaşık iki yıldır İhsanla Çin zulmünü anlatmaya çalışıyoruz. Gerek Youtube’da gerek Facebook’ta gerekse de yürüyüş ve etkinliklerle Türkiye’deki Uygur diasporasının en aktif faaliyet gösteren aktivistlerindeniz. Çin bizim bu faaliyetlerimizden son derece rahatsız oldu ve çeşitli muamelelerde bulundu. Faaliyetlerimizi anlattığımız kanallarımızdaki bazı Çin’e rahatsızlık veren videolarımız kaldırıldı. Ben de terör şube tarafından daha önce benzer suçlamalarla gözaltına alındım ama suçsuzluğum ispat edilince serbest bırakıldım. Biz dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da bulunan Çin istihbaratına çalışan Çinli ve Uygur casusları tarafından şikayet edildiğimize inanıyoruz.

(Bilgi için Youtube’da Doğu Türkistan sayfası ve Uygur Biz sayfası)

Türkiye’deki Uygur diasporasından ismini vermek istemeyen aktivistlerin aktardığı bilgiler ise şöyle:

İhsan aktif olarak Çin zulmünü anlatmaya çalışan tanındık bir aktivistti. İhsan’ın ailesinin Tükiye’ye gelmesinden dolayı toplama kamplarına alındığı biliniyor ve babasının burada aniden ölüm haberine geldiğini biliyoruz. İhsan’ın abisi de kayıp ailem nerede diye arayışta. İhsan uzun süredir Türkiye’de ikamet eden bir Uygur Türkü hatta vatandaşlık için başvurusunun da olduğu biliniyor. Gözaltına alındığı Sefaköy’de ikinci el telefon dükkanı var. İhsan’ın DEAŞ terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle şüpheli ve gözaltına alınıyor. Gizlice Suriye sınırını aşarak Türkiye’ye geldiği ve terör faaliyetleriyle ilişkili ise İhsan’ın neden 4 yıldır pasaportu ve Türkiye’de ikameti var, dükkanı var? Bu bilgiler ışığında bu suçlamalar örtüşmüyor.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/cin-i-rahatsiz-eden-uygur-turku-aktivist-ihsan-gozaltina-alindi/278847/

UYGUR DOĞU TÜRKİSTAN UYGUR TÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500