İskeçe Müftüsü’ne ırkçı saldırı: Yaşadığı yere kadar geldiler!

İskeçe Müftüsü’ne ırkçı saldırı: Yaşadığı yere kadar geldiler!

Batı Trakya’da, kimliği meçhul kişiler, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin şehir merkezinde ailesiyle birlikte yaşadığı apartmanın asansörüne kırmızı boya ile hakaret ve ırkçı tehditler içeren yazılar yazdı.

İskeçe Müftüsü’ne ırkçı saldırı: Yaşadığı yere kadar geldiler!
Bu içerik 523 kez okundu.
Advert

Asansörün aynasına “En iyi Türk, ölü Türktür” ve küfürlü başka ifadeler yazan saldırganlar, daha sonra kayıplara karıştı. Şikâyet üzerine olay yerine gelen polis soruşturma başlattı. Türk Dışişleri Bakanlığı ise açıklamayla olayı kınadı.


İskeçe müftüsüne ırkçı saldırı |İskeçe müftüsüne ırkçı saldırı | Video

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre açıklamada, “Söz konusu olay Yunanistan’da ırkçı ve fanatik grupların Batı Trakya Türk Azınlığı’nın varlığına ve temsilcilerine yönelik tahammülsüzlüğünü bir kez daha gözler önüne sermiştir. Yunan devletinden menfur olaya ilişkin soruşturmayı gereken ciddiyet ve hassasiyetle yürüterek olayı aydınlatmasını ve faillerinin adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz” denildi.

‘İNSAN HAKLARINI HATIRLAYIN’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop sosyal medya hesabında “Batı Trakya’da İskeçe Müftüsü Sayın Ahmet Mete’nin evine yapılan saldırıyı kınıyorum. Türk azınlığın haklarını koruma sorumluluğunu taahhüt edenlerin dikkatini çekiyorum. Umarım AB, saldırıya uğrayan bir Müslüman olduğu zaman da insan haklarını hatırlar” dedi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da sosyal medya hesabında “İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye önelik saldırıyı şiddetle kınıyor, Batı Trakya’da Türk azınlığına ve temsilcilerine yönelik ırkçı gruplar tarafından sürdürülen nefret dolu tutumun faillerinin Yunanistan makamlarınca bir an önce adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

KAYNAK : CNN

 
 
BATI TRAKYA İSKEÇE İSKEÇE MÜFTÜSÜ IRKÇI SALDIRI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500