ÇİN ZULMÜNDEN KAÇARKEN UKRAYNA'DA TUTUKLANAN KAZAK GENCE SIĞINMA HAKKI TANINDI

ÇİN ZULMÜNDEN KAÇARKEN UKRAYNA'DA TUTUKLANAN KAZAK GENCE SIĞINMA HAKKI TANINDI

Doğu Türkistanlı Kazak genç Ersin Erkin (23) Çin yönetiminin baskıları altındaki Doğu Türkistan’dan kaçarak Kazakistan üzerinden Almanya’ya gitmeye çalışırken Ukrayna polisi tarafından tutuklanmıştı

ÇİN ZULMÜNDEN KAÇARKEN UKRAYNA'DA TUTUKLANAN KAZAK GENCE SIĞINMA HAKKI TANINDI
Bu içerik 349 kez okundu.
Advert

Doğu Türkistanlı Kazak genç Ersin Erkin (23) Çin yönetiminin baskıları altındaki Doğu Türkistan’dan kaçarak Kazakistan üzerinden Almanya’ya gitmeye çalışırken Ukrayna polisi tarafından tutuklanmıştı. Tutuklanan Kazak Türkü mahkemeye çıkartılırken, Çin’e iade edilme kararı ile karşı karşıya kaldı. Sınırı yasa dışı olarak geçmeye teşebbüs ettiği şüphesiyle Ukrayna’da gözaltına alınan Kazak Ersin Erkin’in, Ukrayna Göçmen Bürosu tarafından sığınma hakkı aldığı öğrenildi.

Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamalarından ve zulümlerinden kaçan, Doğu Türkistan’ın Gulca vilayeti Ciliyüzü köyünden olan 23 Yaşındaki Kazak genci Ersin Erkin, ekim ayında siyasi sığınma talebinde bulunmak için Kazakistan üzerinden önce Ukrayna ve Polonya, sonra da Almanya’ya gitmek isterken beklenmedik bir şekilde 11 Ekim 2020’de Ukrayna polisi tarafından tutuklanıp sınır karakoluna götürülmüştü. Sınırı yasadışı olarak geçmeye teşebbüs ettiği şüphesiyle Ukrayna’da gözaltına alınan Erkin, Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL)’de 30 Kasım tarihinde yer alan habere göre Ukrayna Göçmen Bürosu tarafından sığınma hakkı aldığını söyledi. Erkin, sığınma belgesinin 27 Kasım 2020’de verildiğini kaydetti.

UKRAYNA’DAN DOĞU TÜRKİSTANLI GENCE SIĞINMA HAKKI

Erkin, “Ukrayna Göçmen Bürosu’na götürüldüm ve 3-4 saat görüştüm. Mülteci statüsü istedim. Sonra bana ‘sığınmacı’ sertifikası verildi. Daha önce Kaisha Akan, Kaster Musakhan, Murager Alimuly gibi Kazakistan vatandaşları tarafından alınan geçici bir belge aldım . Görünüşe göre burada uzun süre kalacağım.” diye konuştu.

VİDEO YARDIM ÇAĞRISI İLE SESİNİ DUYURDU

Ekim ayı sonunda Ukrayna’nın Lviv bölgesinde gözaltına alınan 23 yaşındaki Ersin Erkin, daha önce medyadan Çin’e sınır dışı edilebileceğini söyleyerek yardım istedi. Erkin yayımladığı bir video ile “Çin’e döndüğümde hapis, ıstırap, aşağılama ve ölümle karşı karşıya kalacağım. Bu yüzden beni Kazakistan’a götürün” dedi.

GEÇİCİ İKAMET MERKEZİNE YERLEŞTİRİLECEK

Daha sonra Ukraynalı insan hakları grubu Pravo na Zashchitu’nun kendisine yardım etmesi için bir avukat tuttuğu söylendi. 12 Kasım’da bir avukatlar örgütü “Erkin yakın gelecekte Ukrayna’ya mülteci statüsü başvurusunda bulunacak, sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya kalmayacak” dedi. Erkin, mülteci statüsü başvurusu alınırsa, sınır dışı etme konusu, sınır dışı etme prosedürü tamamlanıncaya ve siyasi sığınma kararı verilinceye kadar ertelenecek. Erkin, yabancılar için olan geçici bir ikamet merkezine yerleştirilecek.
Şu an Lviv’de hangi kurumda olduğu bilinmeyen Erkin, kasım ortasında bir mülteci merkezine gönderileceğini duyurdu. Erkin, Kasım’ın son haftası Ukrayna sınırındaki bir gözaltı merkezinde olduğunu söyledi.

KAYNAK : 

https://qha.com.tr/haberler/cin-zulmunden-kacarken-ukrayna-da-tutuklanan-kazak-gence-siginma-hakki-tanindi/281545/

KAZAKİSTAN DOĞU TÜRKİSTAN UKRAYNA KAMPLAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500