Azerbaycan Milletvekili – “Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, Düşmanı topraklarımızdan kovduk”

Azerbaycan Milletvekili – “Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, Düşmanı topraklarımızdan kovduk”

Azerbaycan Milletvekili Meşhur Memmedov Türkiye Medyası'na verdiği açıklamada, Azerbaycan'ın Laçin Zaferi – Karabağ Zaferi ile ilgili konuştu.

Azerbaycan Milletvekili – “Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, Düşmanı topraklarımızdan kovduk”
Bu içerik 308 kez okundu.
Advert

Azerbaycan Milletvekili Meşhur Memmedov Türkiye Medyası'na verdiği açıklamada, Azerbaycan'ın Laçin Zaferi – Karabağ Zaferi ile ilgili konuştu.


1 Aralık Azerbaycan tarihinde ve halkımızın anısına altın harflerle yazılan tarihi günlerden biridir. Üçlü anlaşmaya göre, Laçin bölgesi 1 Aralık'ta kurtarıldı. Bu, Sayın İlham Aliyev'in hem Başkomutan, hem de Cumhurbaşkanı olarak, mesleki diplomasi ve cesur ordumuzun 44 günlük Vatanseverlik Savaşı sırasında savaş meydanında kazandığı zaferin bir devamıdır.


İşgalci ülkenin ordusuna orduya katılan profesyonel askerler, yurtsever askerler ve subayların uyguladığı ezici, kesin darbeler ve savaş alanındaki zaferin şu harika sonuca yol açtığını söyledi: Bildiğimiz gibi, 10 Kasım'da Azerbaycan, Rusya Cumhurbaşkanları ve Ermenistan Başbakanı tarafından imzalanan üçlü ortak bildirinin şartlarına göre Ağdam, Kelbecer ve Laçin bölgeleri kurtarılacak ve yerinden edilmiş kişilerin anavatanlarına dönüşleri sağlanacaktı. Şükürler olsun ki, her üç bölge de, Azerbaycan ordusunun kontrolü altında. Elbette bu, savaş alanındaki parlak zaferlerimizin diplomatik bir devamıydı.


Milletvekili Məmmədov, 44 günlük savaş sonucunda, ülkemizin yeni gerçekler yarattığını söyledi:


“1 Aralık'ta beklendiği gibi Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan halkına hitap etti. Sayın Cumhurbaşkanımızın bugün millete hitabında belirttiği gibi, geçtiğimiz yıllarda ülkemizi seferber ediyor ve güçlendiriyor, hem yurt içinde hem de yurt dışında güç topluyorduk. Yıllar geçtikçe, ülkemizde dayanışma ve birliğin güçlendirilmesi ve ordunun inşası konusunda tecrübe ve güç kazandık. Bu gücü demir yumruğa çevirdik, düşmanın belini kırdık ve bugün yeni bir gerçeklik yarattık. “


Ülkemizin gücü, ordumuzun gücü birçok kişiyi ezdi, dostlarımızı mutlu etti, düşmanlarımız üzüldü. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı ve iradesiyle burada yeni bir güvenlik formatı oluşturulmuş, statüko kaldırılmıştır. Güvenlik önlemlerinin uygulanması ve Bildirge hükümlerinin uygulanması bazılarını rahatsız etmektedir. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in de belirttiği gibi, çalışmalarımıza kimse karışamaz, anlaşmaya varıldı. Anlaşma uygulanıyor ve uygulanması gerekiyor.


Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bölgemizde yeni bir gerçekliğin ortaya çıktığı doğrudur. Bu gerçek, Azerbaycan tarafından yaratıldı. Düşmanı topraklarımızdan kovduk.


BM Güvenlik Konseyi kararlarını uyguladık ve bölgemiz dahil uluslararası hukuk uygulamasında yeni bir gerçeklik yarattık. Toprak bütünlüğümüzü yeniden sağladık ve işgali sona erdirdik. Kısacası, bugün ve gelecek için bölgede yeni bir güvenlik, yeni bir işbirliği biçimi oluşturduk.


Milletvekili ayrıca Laçin bölgesi de dahil olmak üzere kurtarılmış bölgelerin ekonomik potansiyelinin, tarım ve turizm potansiyelinin çok büyük olduğunu söyledi. Bölgenin iş geleneklerini yeniden canlandırmanın ana nedenlerinden biri budur. Laçin bölgesi çok sayıda karlı petrol dışı sahaya sahiptir. İşgalden önce, çalışma çağındaki nüfusun yaklaşık yüzde 82'si kırsaldı. Tüm bu göstergeler yerel çiftçiler için ek fırsatlar yaratır. Ayrıca Laçin bölgesinde dokuma sanatı gelişmiştir.


Petrol dışı sektöre dikkat edildiği bir dönemde, tüm bu alanlar Laçin'in Karabağ'ın gelecekteki kalkınmasında destekleyici bir faktör olmasına yol açacaktır.


Sonuç olarak Azerbaycan Milletvekili Meşhur Memmedov, Cumhurbaşkanı'nın bugün yaptığı konuşmada belirttiği gibi, Laçin koridorunun Laçin kentinden geçmesi nedeniyle 3 yıl süreyle ek yol yapılması planlanmasına rağmen yolun bir an önce bitirilmesi için çaba gösterileceğini kaydetti.


Bu nedenle sabırlı olmalı ve süreci soğuk bir kafa ile takip etmeliyiz. Başkanın da belirttiği gibi, herkesin işini yapması iyi. Sayın Cumhurbaşkanı ne zaman ne yapılacağını çok iyi biliyor. Provokasyonlara boyun eğmemeli, zaferlerimizi kutlamalı ve zafer geçidine hazırlanmalıyız.


Çünkü Cumhurbaşkanımız'ın arkasında yumruk gibi birleşen halkımız ve bize zaferin şerefini getiren muzaffer ordumuz, bu Zafer Geçit Törenini hak ediyor.


Milletvekili Meşhur Memmedov, açıklamasının sonunda, “Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda” şehit düşenlere bir kez daha Allah'tan rahmet, yaralılara sağlık diledi ve Laçin'in kurtuluşu için halkı bir kez daha tebrik etti.


Milletvekili Memmedov sonda, “Kardeş Türkiye Cumhurbaşkanı, sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm Türkiye halkına kardeşlik dayanışması için teşekkürlerini iletti.”

 

Haber : Hakan DİKMEN

Meşhur Memmedov Türkiye Azerbaycan Karabağ Hakan DİKMEN Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500