Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda 2783 asker şehit oldu

Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda 2783 asker şehit oldu

Ermenistan'ın 27 Eylül 2020'de ülkemize yönelik bir sonraki askeri saldırısına karşılık olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Başkomutanı'nın liderliğinde Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, topraklarımızı işgalden kurtarmak için vatanseverlik savaşı başla

Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda 2783 asker şehit oldu
Bu içerik 595 kez okundu.
Advert

Savunma Bakanlığı'na göre Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri personeli Büyük Vatanseverlik Savaşı'nda kahramanca ve yiğitçe savaşmış, Ermenistan silahlı kuvvetlerine ezici darbeler indirmiş, Ermenistan tarafından yıllar içinde inşa edilen karmaşık mühendislik tahkimatlarını ve bunker sistemlerini tahrip etmiştir. Kademeleri kırarak ve savunma hatlarını yoğun bir şekilde mayınlayarak topraklarımızı işgalden kurtardı.

Cesur ve korkusuz askerlerimiz ve subaylarımız, stratejik yüksekliklerin çoğu, Ermeni silahlı kuvvetlerinin elindeki elverişli muharebe mevzileri, ağır Ermeni topçuları, roketatarlar ve havanlar altında ve zorlu coğrafi rahatlama ve iklimde savaşarak Ermenistan'ı yenmeyi başardılar.

Karabağ'ın tacı olan Şuşa'nın kurtuluşu, dünya savaşı tarihindeki eşsiz askeri operasyonlardan biridir.

Yaklaşık 30 yıldır özlemini çektiğimiz topraklarımız, şehitlerimizin kanı ve canı pahasına işgalden kurtuldu. Muharebe harekat planlarının son derece profesyonelce hazırlanması, yüksek teknolojilerin uygulanması, çeşitli birlik türlerinin etkin koordinasyonu, havada mutlak üstünlük, manevra kabiliyeti ve ordumuzun diğer taktik ve stratejik avantajları personel saflarındaki kayıplarımızı önemli ölçüde azaltmıştır. Ancak savaş kayıpsız değildir.

Silahlı Kuvvetlerimizin 2783 askerimiz savaşta şehit oldu. Bunların arasında 103 askerin DNA analizi ile belirlenmesi için çalışmalar sürüyor. 100'den fazla asker kayıp. Onları bulmak ve ailelerini bilgilendirmek için gerekli önlemler alınıyor. Şu anda 1245 asker sağlık kurumlarında tedavi ediliyor.

Düşen askerlerin isimleri, doğum tarihleri, rütbeleri ve yolları hakkında ek bilgiler kamuoyuna sunulacaktır. İlgili devlet kurumlarının çalışanlarından oluşan bir komisyon bu yönde çalışıyor.

Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin!

Şehitlerimizin ruhları önünde eğiliyoruz!

 

azerbaycan şehit büyük vatanseverlik savaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500