Zafer Bayramı tarihi 8 Kasım olarak değiştirildi

Zafer Bayramı tarihi 8 Kasım olarak değiştirildi

Açıklama Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi'nden geldi .

Zafer Bayramı tarihi 8 Kasım olarak değiştirildi
Bu içerik 520 kez okundu.
Advert

Ermenistan'ın peş peşe gelen provokasyonlarına ve askeri saldırılarına cevaben 27 Eylül 2020'de Azerbaycan halkının Ermenistan'ın yaklaşık otuz yıllık saldırı politikasını sona erdirmek ve topraklarımızı düşmanın pençesinden kurtarmak için savaşa gittiği söyleniyor. 44 günlük askeri operasyonlar sonucunda Azerbaycan halkı tarihi bir zafer kazanmış ve ülkemizin toprak bütünlüğü yeniden sağlanmıştır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının 2 Aralık 2020 tarihli "Azerbaycan Cumhuriyetinde Zafer Bayramı Kurulması Üzerine" emriyle, Vatanseverlik Savaşında eşi benzeri görülmemiş zaferi sürdürmek için 10 Kasım’ın Azerbaycan’da Zafer Bayramı olarak kutlanmasına karar verildi.

10 Kasım, aynı zamanda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türk dünyası tarihinde adı altın harflerle kazınan büyük bir şahsiyet olan Mustafa Kemal Atatürk'ün anma günüdür. Azerbaycan halkının milli lideri Haydar Aliyev, "Mustafa Kemal Atatürk, Azerbaycanlılar kadar sizin için de değerli ve saygı görüyor" dedi. Azerbaycan'ı kalbinin derinliklerinden seven ve "Azerbaycan'ın neşesi neşemiz, kederimiz kederimizdir" diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün her

Azerbaycanlının kalbinde yeri vardır . Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Zafer Bayramı tarihinin değiştirilmesine karar verdi.

Karabağ'ın incisi Şuşa'nın her Azerbaycanlı için sevgili 8 Kasım'da kurtuluşu, savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynadı ve düşmanın siyasi ve askeri liderliğinin yenilgisine ve düşmanlıkların sona ermesine yol açtı.

"Şuşa şehrinin tarihsel önemi ve işgalden kurtuluşu göz önüne alındığında, halkımızın kararlılığının ve gücünün bir kutlaması haline gelen bu eşi benzeri görülmemiş zafer - Zafer Bayramı, devletimizin gelecekteki gelişimi ve prestiji için büyük önem taşıyor." raporda not edildi.
 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500